Sali Berisha dhe familja e tij në listën e zezë të SHBA: I korruptuar dhe minoi demokracinë në Shqipëri! Përdori pushtetin për të pasuruar veten, familjen dhe aleatët e tij politikë

Teksa të gjithë presin SPAK dhe GJKKO të na thotë të vërtetat e mëdha të historisë tonë në këto 30 vite për këtë mendon aleati ynë më i madh, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një ish-President Republike, një ish-Kryeministër për 8 vite, kryetar dhe udhëheqës i opozitës për dekada, një prej personazheve më të rëndësishme të këtyre 30 viteve histori politike të demokracisë sonë të brishtë shpallet 'i korruptuar që ka minuar demokracinë' nga aleati ynë më i madh.

Tashmë është zyrtare. SHBA ka futur në 'listën e zezë' Sali Berishën dhe familjen e tij. Lajmin e ka dhënë sot vetë Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken duke firmosur kështu fundin e palavdishëm të një politikani kaq të rëndësishëm. 

Teksa garanton se amerikanët do të jenë të bashkuar kundër korrupsionit me partnerët në Shqipëri, Blinken shkruan në një postim në rrjetet sociale se akte të korruptuara të ish-Presidentit të Shqipërisë Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri.

Në njoftimin e posaçëm të bërë në faqen zyrtare të DASH thuhet se ky vendim ndaj Berishës vjen pasi në funksionin e tij si kryeministër i Shqipërisë, Berisha është përfshirë në akte korruptive si keqpërdorimi fondeve publike dhe ndërhyrje me proceset publike duke përdorur fuqinë për përfitime personale, dhe pasurimin e aleatëve politik përfshi familjen në kurriz të konfidencës publike të qeverisë  shqiptare dhe institucioneve.

SHBA akuzon Sali Berisha ka përdorur retorikën e tij për të mbrojtur veten, anëtarët e familjes dhe aleatët politik nga hetimet e pavarura antikorrupsion dhe masave llogaridhënëse. Bashkë me Sali Berishën thotë DASH u ndalohet hyrja në SHBA edhe  Liri Berishës, Shkëlzen Berishës dhe  Argita Berisha Malltezit.

Akuzat e DASH janë tepër të rënda dhe si të tilla duket se do të vulosë e fundit politik të palavdishëm të Sali Berishës.

Për të arritur në këtë vendim ekstrem për fatin e Familjes Berisha, Departamenti Amerikan i Shtetit ka krijuar një dosje voluminoze me prova, fakte, dëshmi dhe informacione të besueshme për veprimtarinë korruptive të Familjes. Dosja besohet se është pasuar në vijimësi me informacione të reja, përfshirë edhe luftën e Sali Berishës kundër reformës në drejtësi, në koordinim dhe bashkëpunim me Ilir Metën.

Deklarata e plotë e Blinken, e publikuar në faqen zyrtare të DASH

Sot, unë jam duke shpallur 'non grata' Sali Berishën, një ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm. Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

Ky emërim është bërë nën Seksionin 7031 (c) të Departamentit të Shtetit, Operacionet e Jashtme, dhe Programeve të Ndarjeve të Programeve Akti i Ndarjes, 2021. Përveç Berishës, unë po caktoj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.

Ky emërtim riafirmon angazhimin e përkrahjes së SHBA për reformat politike kryesore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë. Departamenti do të vazhdojë të përdorë autoritete si kjo për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon dhe globalisht.

Njoftimi  via tëiter i sekretarit Shtetit amerikan Antony Blinden

Njoftimi I DASH
 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:59
Berishët 'non grata' në SHBA, kush janë 3 familjet e tjera të rëndësishme në listën e zezë të amerikanëve

1619472001_dash.jpg

Me shpalljen 'non grata' të familjes së Sali Berishës shkon në 4 numri i familjeve të rëndësishme të politikës dhe të krerëve të institucioneve shqiptare që janë futur në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara rë Amerikës.

Përcaktimi i parë ndodhi më 14 shkurt 2018 kur Sekretari i Shtetit përcaktoi Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llala, të shoqen Adriana Llala, vajzën Eni Llalla si dhe fëmijën tjetër jo nën shtetas të SHBA. Në 16 prill 2018 sekretari i shtetit përcaktojë rastin e dytë sipas 7031C kur përcaktoi deputetin Tom Doshi, të shoqen Xhovana Doshi, vajzën e rritur Briana Doshi, djalin James Doshi si dhe fëmiëjt e tjerë minorenë. Ish kryetari i Bashkisë, Vangjush Dako, e shoqja Alba Dako, të birin Xhulio Dako si dhe të bijën Kejsi Dako u përcaktuan sipas 7031C në 30 korrik të vitit 2019.

Ora 14:30
'Pasuroi dhe mbrojti aleatët e tij politik', cilin prej aleatëve të Berishës po paralajmëron SHBA?!

1617296278_berisha.jpg

Në deklaratën e shpalljes 'non grata' të Sali Berishës tërheq vëmendje shprehja se Berisha në cilësinë e ish-Kryeministrit mbrojti dhe pasuroi aleatët e tij politikë.

"Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë", thuhet në deklaratën e DASH.

Kë ka pasuruar Sali Berisha duke abuzuar me pushtetin?! Kë ka mbrojtur ai nga drejtësia?! Cili apo cilët janë këto aleatë?! Këto janë pyetje që duhet të marrin sa më shpejt përgjigje.

Ora 14:28
SHBA: Sali Berisha i përfshirë në korrupsion të rëndë me fondet publike

1621426323_berisha.jpg

Në njoftimin e vendimit për të shpallur 'non grata' Sali Berishën, Sekretari amerikan i Shtetit thotë se Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Altin: 20/05/2021 05:21

  Po vjedhja e zgjedhjeve nga Rama nuk quhet korrupsion? Politikë me dy standarte e shtetit më të korruptuar në botë.

  Përgjigju
 • Iris: 20/05/2021 03:26

  Uau,c'fare shuplake !! << Te rende e paske doren....>> Ju kujtohet filmi? Edhe Sali Berisha morri nje shuplake sot,qe ka per t'i mbetur shenja ne faqe si e bere me kamzhik,pergjithemone.

  Përgjigju
 • Tani: 19/05/2021 22:21

  Jepni edhe ndonje mendim ndryshe se e late nam. Shfaqni komente nga injorante qe nuk dine te shkruajne shqip dhe nuk shfaqni tonat qe kane dhe nje argumet.

  Përgjigju
 • Shume vone: 19/05/2021 21:51

  Ky lajm duhej te ishte para 10 viteve ne kte moshe qe eshte Saliu si plas k..i fare per te shkuar as ne Amerike as ne Evrope. Lajm do ishte sekuestrim i pasurive te Argires dhe Zenit dhe venia para drejtesise per venie pasurie ne menyre te padrejte.

  Përgjigju
 • Emigrant: 19/05/2021 21:14

  Po elez biberovici cfar ka per te then Ky ndyresir esht nje nga arkitektet e shkaterrimit te shqiperis ne favor te serbis

  Përgjigju
 • anonymous: 19/05/2021 21:09

  Faleminderit USA !

  Përgjigju
 • vitore_lleshi@icloud .com: 19/05/2021 21:04

  Aman mor thujuni atyre te Amerikes mos e futni Sali kriminelin ne listen e zeze , A e shikoni mor se na keni stresu NARD servilin e Jul Dede budallin prej Shkodret .

  Përgjigju
 • Sali Berisha: 19/05/2021 20:07

  Une e bej Shqiperine gjak e svete ne burg. Jam Sali Berisha e bej 97 e djeg qe te vriten shqiptaret per mue

  Përgjigju
 • Latifi: 19/05/2021 19:56

  Te shpallesh 'Non grata' per keto kriminele deri ne absurd eshte shume pak, shume pak. Per keto vemje te ndyra i gjithe populli shqiptar, por po i gjithe Populli Shqiptar DUHET te çohet e te rrethoje zonen ku jetojne keta kriminele e ti kapin e ti linçojne ne pemen me te afert, (me e mira do te ishte qe ti digjnin te gjalle e hirin e tyre ta groposnin nen nje grope gjirizi), e me pas i gjithe vendi ku kane jetuar derrat e ndyre te dizifenktohet me klor e gelqere te kloruar, (me e mira do te ishte qe te shembeshin te gjitha e çdo gje qe ka ne prekur ato duar te tyre te felliquara te qoftelargurve, te shkaterrohesh e prishesh e te ndertohesh atje nje park apo lulishte... Faleminderit USA per ndihmen qe i jep popullit te shumevuajtur Shqiptar, (por edhe te gjithe Botes), per demaskimin dhe eliminimin e ketyre super banditeve e super horrave e krimineleve. Ju po e tregoni se akoma ne Amerike sundon ligji, rregulli e drejtesia, qe ne fakt me thene te drejten, neve sikur e kishim humbur pak besimin per kete. Sidoqofte edhe nje here "FALEMINDERIT USA"!

  Përgjigju
 • Na e futi amerika?: 19/05/2021 19:48

  Ore non grata në amerike do të thote e kemi akoma ketu … me pak fjale ketu jane të gjithë …

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 19/05/2021 19:45

  Te gjithe presidentet,kryeministrat e kryetaret e parlamentin jane super te korruptuar dhe jo vetem te shpallen "non grata" por tu sekuestrohet pasuria.Te Moisiu mund te behet perjashtim,te tjeret e kanevendin ne Reç

  Përgjigju
 • Drejtesi: 19/05/2021 19:38

  Koha per te pastruar mbeturinat e komunizmit dhe sherbyesat Ruso Serb ne Ballkan ...

  Përgjigju
 • SS it: 19/05/2021 19:36

  Mos gezoni se u vjen radha....Hahahaa.Po Amerika keshtu e ka;Nuk i duhet me ky plaku dhe i duhen keta lengaraqet e Radhes!!!!hahahaaa,Se po te jete SERIOZE Amerika,DUHET TI ZHDUKI TE GJITHE PoliKriminelat e AlbaColumbiStanit;Pa perjashtim nga i pari deri i fundit!Po si gjithmon Amerika ka nevoje per byt.lepires

  Përgjigju
 • Agjencia turistike: 19/05/2021 19:35

  A eshte e vërtetë ky lajm? Po e pres një bilete se tani me duket shqipëria po bëhet e jetueshme dhe mjaft cilësore! Kjo tregon që ka ardhur koha që edhe emigrantet të rikthehen në atdhe , hapni fabrika dhe blini shtepine se ai vendi yne shqipëria eshte një perlë ? Pritmëni se erdha …

  Përgjigju
  • emigranti;: 19/05/2021 20:50

   ece shoku se gjelberim ka plot...do kenaqesh ne AlbaColumbistan....Mjere ai komb qe pjell ata politikan kriminela ...

 • Lui: 19/05/2021 19:05

  Ky palaco ka qene me kohe ne listen e zeze, por lajmi behet tani publik qe te degjojne zgjedhesit e PD qe duan te zgjedhin kryetarin e ri. Dmth u dha sinjali qe mos fitoje me Luli qe ne te vertete eshte Berisha. Ose nese fiton Luli (Berisha), atehere nuk do kete mbeshtetje nga SHBA.

  Përgjigju
  • E drejta penale: 19/05/2021 19:37

   Mirë e keni edhe Kadilli e fiton dhe me i mirë se Basha eshte ! Basha dhe Rama jane dy kryeminitrat apo kandidate per kryminister me te lodhurit deri sot , prandaj Rama e mund Bashen se eshte i dobet por cdo lider tjeter nga PD e mund lehtesisht Ramen edhe Kadilli edhe Ristani, edhe Bode etj etj

 • Tropoja: 19/05/2021 19:05

  Nuk asht problemi mos me e lan me hy ne Amerike,por ate qe kerkojne shqiptaret eshte qe ta fusin ne burg familjarisht dhe te marrin gjithe pasurine,ky kriminel i ka pi gjakun shqiptareve,dhe ka gjakos shqiperine,shum nena jan vesh me te zeza prej ketij krimineli.

  Përgjigju
 • saliu dhe sapuni: 19/05/2021 19:04

  O Sali o peder ne qeli sunxhukin e zezakve do ta hash me gjith argiten. At transin e djalit qe kie do ta perdorin si putana qe eshte.

  Përgjigju
  • Hasoni: 20/05/2021 00:22

   Mjerë kush të ka komshi ty!!!

 • Erjon: 19/05/2021 18:54

  Ketu me e rendesishmje sesa shoallja non grata e Sali Berishes eshte mesazhi politik qe jepet. Radha e Ilir Metes tani

  Përgjigju
 • Vito: 19/05/2021 18:52

  Bravo SHBA! Ti kishin shtuar ne biografi ketij qelbesires dhe ca te tjera. Si psh., nen mbeshtetjen e SHBA minoi rendin kushtetues ne vitet 90-92, duke sabotuar cdo perpjekje per qeverisje normale deri sa te merrte vete pushtetin! Qe degjeneroi dhe talli menderen me Ramiz Aline. Apo qe mbeshteti SHBA ne rrembimet e njerzve neper bote duke e bere vendin baze te tyre. Mesimi qe politikane hajdute si Sala, Nano apo Meta e sigurisht Rama duhet te mesojne eshte se heret a vone gishtin do marrin nga ato qe u kane sherbyer si skutha.

  Përgjigju
 • dreg: 19/05/2021 18:19

  i ha trapi sales me shku ne amerike, sala e ka ameriken ne shqiperi bashk me ed pallen

  Përgjigju
 • Ladi: 19/05/2021 17:49

  Cuditrisht deri perpara disa viteve ambasadoret e shba ne shqiperi lepiheshin me ket flliqsiren dhe tani na del non grata??!!!

  Përgjigju
  • Kopshti Botanik: 19/05/2021 19:47

   Mos i vrisni luanët e shtetit tuaj se do tju hajnë qente e vendeve të tjera …. Plani amerikan dhe çifut për të ulur popullaten e shqiperise dhe për ta boshatisur ka nis merr forme , kete po i bejne e dhe ITALISE pra ka një plan që çifutet dhe emigrante arab të vijne në REPUBLIKEN antike te ish mafjes shqiptare e cila po q**et gradualisht nga DEA e butrintit dhe cia (cica) amerikane…Shikoni sesi izraeli do të vije deri në stamboll pasi pritet të futet në konflikt Turqi me izraeln … gjeoppolitika e do Ramen lider apsolut tani do ja fusin edhe Metes dhe mbetet vetëm një lider I modh Rama i cili të paret do filloje tua fusë vlonjateve sidomos atyre nga Laberia sepse i ka me shume frike pastaj do shuaje kokrrat e tepelenes, fierit dhe do ngjitet direkt në veri ne Shkoder dhe bajram Curri , pastaj do ti gjeje vendin kokrrave të durresit , lacit elbasanit, Krujes dhe Tiranës dhe do bëhet ai Rama “Il capo dei Capi”, Pasi të mos kete asnje rival do tjua fuse edhe serbeve duke e prerë në bese te parin e tyre Baton legjenden dhe me pas siç ka futi Zaevit dhe Gruevskit do luaje kartat për të nxjerr “jasht loje” kokrrat e SERBISE . Lind pyetja po kokrrat e Kosoves? Jua ka futur me gjykaten speciale i mbetet tjua fuse edhe Albinit, baces Bexhet, Rambos dhe pastaj do jetë ai lideri suprem pa asnje rival (sikur sot Pd ku Basha ska rival konkret ) , një lider me vetem 10% shqiptar dhe të tjere turq( që marin pasaporte shqiptsre për 5 vite ) , afgan, palestinez, izraelite , dhe pjesa tjeter copeza popullate nga lindja e mesme… Me pak fjale populli shqiptar duhet të kthehet tek shtepia e tij në Albania dhe të ngulë rrenje … Koha për rimbekembje…

  • fiks: 19/05/2021 18:09

   Meta e ka radhen pas ketij. Por per momentin nuk e nxjerr dot non-grata se krijojne ferkime te panevojshme. sapo te bjere nga karigia qe ka okupuar do ja mbyllin deren. Tashti si do thuash ... po me teke takoheshin: ja u do puna... harove sa here i themi derrit daje ne shqiperi nga e keqja?! Berisha ka qene aktor kryesor ne politike dhe se kane per gje te takoheshin e takohen rastesisht ose jo. Sidoqofte USA po piketon trasene ku do shohesh shume predha deri sa keta te shkeputen nga jeta jone perfundimisht.

 • adi: 19/05/2021 17:22

  I THEMI AMERIKES NEVE SE JANE 1000 FAMILJA QE DUHEN SHPALLUR NON GRATA NGA AMERIKA PER VJEDHJET E VRASJE...META.BASHA..BERISHA..RULI.SHEHU..BODE.ETJ...

  Përgjigju
 • Bledi: 19/05/2021 17:18

  Faleminderit USA, e keni bere si burrat, kot nuk thojne Zoti vonon por nuk harron.

  Përgjigju
 • drini: 19/05/2021 17:11

  Faleminderit USA sot eshte nje dite e madhe per Shqiperine. Falemnderit gazetareve Carlo Bolino, Mero Baze, artan HoxhaIlir Yzeiri etj. Ju fituat so nje status me te larte ne profesionin tuaj.Ndihmesa juaj eshte e pacmuar per vendin tone.

  Përgjigju
 • Ilir: 19/05/2021 14:58

  Sa te kete Gjiun e Lalzit,nuk e ca koken familja Berisha.Shko rri aty.

  Përgjigju
 • beni: 19/05/2021 14:57

  Po Abi Malltezin e kane ndaluar?Dini gje?Se eshte i ndershem thone.

  Përgjigju
 • Alda: 19/05/2021 14:55

  Faleminderit USA!

  Përgjigju
 • Andi: 19/05/2021 14:47

  Me ne fund, duhej nxjerre shume me heret. Tani kemi besim vetem te drejtesia e re!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Arrestohet 53-vjeçari shqiptar në Greqi, tentoi të përdhunonte punonjësen që i pastroi shtëpinë

Arrestohet 53-vjeçari shqiptar në Greqi, tentoi të përdhunonte punonjësen që i pastroi shtëpinë