SHBA/ Uragani Dorian spostohet në Cape Canaveral. Vazhdon evakuimi i njerëzve (VIDEO)

Uragani Dorian, pasi ka shkatërruar pjesën veriore të Bahamas-in verior, tani ndodhet rreth 180 km në lindje të Cape Canaveral, me erëra deri në 175 km/orë dhe po lëviz ngadalë drejt Florida-s.

Qendra kombëtare e uraganeve, me seli në Miami, në buletinin e saj të fundit i ka bërë thirrje popullates të qëndrojë ende në shtëpi.

Në Qendrën Hapësinore Kennedy, 800 punonjës të NASA, që nga dita e djeshme, po punojnë për të siguruar dhe zhvendosur pajisjet.

Zyrtarët në shtetet përgjatë bregdetit juglindor të Shteteve të Bashkuara kanë lëshuar paralajmërime dhe i kanë urdhëruar njerëzit të evakuohet nga zonat më të rrezikuara. Urdhra për evakuim janë lëshuar në Florida, Xhorxhia dhe Karolinën e Jugut.

Meterologët parashikojnë që Doriani do të ndikojë në pjesën më të madhe të Bregut të Atlantikut gjatë gjithë javës, nga Xhorxhia, Karolina e deri në Virxhinia. Zonat më në veri, deri në Nju Xhersi, mund të përjetojnë reshje të mëdha shiu dhe erëra me fuqi tropikale deri ditën e premte.

Pamjet ajrore tregojnë një shkatërrim të plotë në Marsh Harbour, një nga vendet e para në Bahamas që u shkatërrua nga Uragani Dorian. Videoja e regjistruar mbi ishullin e Bahamas tregon lagje të përmbytura, ndërtesa të shkatërruara, anije dhe kontejnerë transporti të përmbysura.

Bilanci provizor i viktimave që Doriani ka shkaktuar në Bahamas është shtatë të vdekur dhe 21 të plagosur.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol