Shembull frymëzues, 20-vjeçarja shqiptare tërheq vëmendjen e Bill Gates, projekt për shkëmbim informacioni pa wifi dhe internet

Vetëm 20 vjeçe dhe Xhulia Kurti ka tërhequr vëmendjen e Bill Gates, falë projektit të saj inovativ për të shkëmbyer materialet pa internet dhe wifi. Xhulia, 20 vjeçarja durrsake  me pasionin për teknologjinë është shembull frymëzues i ndryshimit që di të sjellë gjenerata e shqiptarëve të rinj, kreativë e inovativë.

Ajo është renditur e dyta në konkursin botëror të projekteve teknologjike, ku ka impresionuar jurinë me projektin e saj për komunikimin dhe shkëmbimin e materialeve pa internet apo ëifi

Përmes një video rrëfimi, Xhulias tha se shembull sukses që dëshiron të ndjekë është Steve Jobs.

“Modeli më i mirë i suksesit që unë kam është Steve Jobs dhe do doja shumë të arrija në hapat e tij. Ky pasion ka lindur herët që në vitin 2008, pasi qasja ime me internetin ka qenë shumë e hershme në internet-kafenë e babait tim. Aty mësova si të programoja dhe aty kam marrë frymëzimin e parë”, rrëfen Xhulia.

Studentja e Universitetit të Durrësit tregon mbi projektin që e renditi të dytën në garën globale të teknologjisë.

“Internet pa wifi besoj se do jetë e ardhmja dhe kjo ide më lindi para dy vitesh. Konkursi është patronazhuar nga Ministria e Teknologjisë dhe Infrastrukturës gjermane dhe mbështeste teknologjitë e zhvilluara nga viti 2020 në 2021 duke na dhënë ne një afat kohor për zhvillimin e prototipit. Së shpejti ne do kemi në treg prototipin të aksesueshëm nga çdo individ, nga çdo klasë shoqërore", tha ajo.

Xhulia beson se tregu i teknologjisë duhet të jetë i aksesueshëm nga çdo individ pavarësisht statusit të tij financiar, për të parë përmes teknologjisë, këndvështrime të ndryshme të botës. Ajo njoftoi se më 2 dhjetor do të jetë përballë qeverisë Gjermane, ku do të prezantojë projektin për burimet energjetike në fushën e inovacionit.

 

I.K./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Policia rrethon zonën e ‘5 majit’ në Tiranë, IKMT pritet të shembë disa banesa në kuadër të rindërtimit! Shoqërohen në policia disa banorë (VIDEO)