Shevchenko me risi në futbollin ukrainas, arbitrat poligraf për të provuar ndershmërinë

Shevchenko me risi në futbollin ukrainas, arbitrat poligraf për të provuar ndershmërinë

Andriy Shevchenko

Andriy Shevchenko prej disa muajsh është në krye të Federatës së Futbollit në Ukrainë. Ish-sulmuesi i Milanit dhe ish-trajneri i disa ekipeve tanimë do vijë me një risi në drejtim.

Mediet në Ukrainë bëjnë me dije se Shevchenko dhe Federata do aplikojnë makinerinë e së vërtetës, e njohur si poligraf.

Makina e së vërtetës, është ajo që mat presionin e gjakut, frymëmarrjen si dhe djersitjen për të vërtetuar të vërtetën e personit në fjalë. Kështu, Federata ukrainase synon që me anë të kësaj nisme të përmirësojë standartin, korrupsionin, ryshfetet si dhe trukimin e ndeshjeve.

“Ne mendojmë se makina e së vërtetës është një mundësi për të marrë më shumë informacion dhe të kuptojmë më mirë mbi arbitrat me të cilët punojmë dhe ata me të cilët nuk mund të punojmë. Do ta nisim këtë punë nga e para dhe ata që nuk e kalojnë testin nuk do të jenë më pjesë e futbollit në Ukrainë”, u shpreh vetë Shvechenko.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Veliaj pret Massimiliano Fedriga: Tirana, qytet Europian dhe partner strategjik në bashkëpunimin mes dy vendeve

Veliaj pret Massimiliano Fedriga: Tirana, qytet Europian dhe partner strategjik në bashkëpunimin mes dy vendeve