Shifra të larta me Covid-19 në Shqipëri/ GJashtë sende personale që ju duhen me vete për parandalimin e virusit

Ditët e fundit Covid-19 në Shqipëri ,ka filluar të "tërbohet"duke sjellë shifra të larta të infektimit.

Minsitria e Shëndetësisë bën apel për qytetarët të respektojne masat e vendosura për parandalimin përhapjes së virusit.

“-Duhet të shmangim grumbullimet, të ruajmë distancimin fizik për të parandaluar përhapje e COVID-19.

-Maska mbrojtëse tashmë është një mjet i gjithëpranuar për dobinë e saj.

-Larja e shpeshtë e duarve dhe dezinfektimi tyre ndalojnë infektimin nga SARS-COV2.

Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto rregulla, për mbrojtjen e shëndetit”, rekomandon MSH.

Ndërkohë me anë të një fotoje ilustruese rekomandohen sendet personale që duhet të kemi me vete për parandalimin e Covid-19: Maskë, dezinfektant, larës duarsh, shishe personale, kartëpeceta dhe vitaminë C. "

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • analisti: 09/11/2020 10:00

    gjendja eshte alarmante znje ministre. spitalet nuk kane me vende ndesa ti na tregon sendet qe duhet te kemi me vete. urgjentisht merrni masa se po vdesin njerez dhe pergjegjesia bie mbi ju per mosmenaxhim te situates. masat qe duhen t emerren: 1. mbyllen lokalet 2. kufizime levizjes per te papunet 3. pensionistet dhe ata me semundje te tjera te mos dalin nga shtepite.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

E diela sjell garat e notit, vrapit dhe çiklizmit, Veliaj: Një vit historik për Tiranën, të gjitha këto të mira vijnë prej investimeve