Liroi të fortin Gert Gjinarari/ KLGJ shkarkon unanimisht nga detyra gjyqtarin Markelian Kuqo! ILD: Në hetim dhe magjistratë të tjerë

Liroi të fortin Gert Gjinarari/ KLGJ shkarkon unanimisht nga detyra gjyqtarin Markelian Kuqo! ILD: Në hetim dhe magjistratë të tjerë

Markelian Kuqo

TIRANË- Këshilli i Lartë Gjyqësor unanimisht ka vendosur shkarkimin e gjyqtarit Markelian Kuqo. Në seancën e zhvilluar ditën e sotme, KLGJ pranoi kërkesën e bërë më herët nga ILD, duke vendosur përjashtimin nga sistemi i drejtësisë i gjyqtarit të Korçës me argumentin se ai ka vepruar me dashje dhe në mënyrë të vullnetshme për vendimet e tij duke liruar padrejtësisht nga burgu Gert Gjinararin të dënuar për vrasjen e grupeve rivale më 1997.

"Këshilli i Lartë Gjyqësor pranon kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë për masën disipliore shkarkim nga detyra për gjyqtarin M.K. i Gjykatës së rrethit Korcë. Kryetarja Naureda Llagami njoftoi vendimin sipas të cilit KLGJ, në mënyrë unanime vendosi shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Korcës M.K. Në përfundimet mbi hetimin e kryer, Inspektori i Lartë Artur Metani argumentoi se veprimet e mosveprimet e ndërmarra nga gjyqtari kanë cenuar besimin, që magjistrati duhet të përcjellë tek publiku në përmbushjen e misionit dhe rolit të tij në dhënien e drejtësisë, kanë diskretituar rëndë figurën dhe pozitën e gjyqtarit dhe kanë ulur dinjitetin e organit që përfaqëson, duke e bërë atë të pa denjë për vazhdimin e ushtrimit të funksionit të magjistratit", thuhet në njoftimin zyrtar të ILD-së. 

Hetimet i Inspektorit të Lartë të Drejtësisë ndaj Kuqos nisën më 2 prill 2020 dhe zgjatën për 8 muaj me radhë me disa seanca të njëpasnjëshme.

"Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka nisur hetimin disiplinor ndaj gjyqtarit M.K. më 2 prill 2020, bazuar në një kërkesë të depozituar nga ministri i Drejtësisë, pasi gjyqtari më 14.02.2019 vendosi/urdhëroi lirimin e të dënuarit me burgim të përjetshëm Gerd Gjenerari, i gjetur fajtor për një vrasje të kryer në vitin 1997. Vendimi për lirimin u rrëzua nga Gjykata e Apelit Korcë gjashtë muaj më vonë", njofton ILD, teksa vetë Kuqo, më herët ka thënë se ka zbatuar vetëm ligjin, duke e quajtur kërksën për shkarkim si të padrejtë.

Megjithatë, Markelian Kuqo nuk është i vetmi gjyqtar "në lupën" e ILD-së. Ky institucion njofton se ka në proces hetimi për vendimmarrje të ngjashme edhe magjistratë të tjerë dhe pas përfundimit të hetimeve do marrë vendimet përkatëse.

"Prej marrjes së detyrës, Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka ndarë shqetësimin publik për vendimmarrjet dhe veprimtarinë e institucioneve të tjera, lidhur me lirimet para kohe me kusht, duke përcaktuar si prioritet në fillimin e inspektimit të ILD-së, pikërisht këtë fenomen. Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka në proces hetimi për vendimmarrje të ngjashme edhe magjistratë të tjerë dhe pas përfundimit të hetimeve do marrë vendimet përkatëse", përfundon njoftimi. 

 Gert Gjinarari

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:38
Shkarkimi i gjyqtarit Markelian Kuqo/ Gjonaj: Provë që drejtësia funksionon

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj përshëndet vendimin e marrë sot nga Këshilli i Lartë Gjyqësor për pranimin e kërkesës së ILD-së për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Markelian Kuqo. Ministrja Gjonaj shprehet se kjo është 'Një tjetër provë se sistemi i ri i drejtësisë funksion, që nga kërkesa për hetim disiplinor për gjyqtarin nga Ministri i Drejtësisë dhe deri në vendimin unanim të KLGJ-së'.

Ministrja e Drejtësisë, ka reaguar “Përshëndes vendimin e marrë sot nga Këshilli i Lartë Gjyqësor për pranimin e kërkesës së ILD-së për shkarkimin nga detyra të gjyqtarit Markelian Kuqo. Një tjetër provë se sistemi i ri i drejtësisë funksionon, që nga kërkesa për hetim disiplinor për gjyqtarin nga Ministri i Drejtësisë dhe deri në vendimin unanim të KLGJ-së. Inkurajoj Inspektorin e Lartë të Drejtësisë të vijojë me hetimin e çështjeve në rastet kur gjyqtarë dhe prokurorë cënojnë besimin e publikut me vendimmarrjet e tyre abuzive.“

Ky reagim vjen pas vendimit të marrë sot nga Këshilli i Lartë Gjyqësor për pranimin e kërkesës së Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, për masën disiplinore shkarkim nga detyra.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut