Shkrirja e 9 gjykatave të shkallës së parë/ Duraj: Pozitive, modeli më i mirë! Ramaj: E gabuar! S’është zgjidhje

TIRANË- Debati për hartën e re gjyqësore vijon ende, me mendime pro dhe kundër. Alban Duraj është ndër të pakët avokat që ka dalë pro kësaj harte të re, duke thënë se është pozitive. I ftuar në emisionin “Studio Live” me gazetarin Arbër Hitaj, Duraj tha se ky është modeli më i mirë që Shqipëria mund të adoptonte.

“Do qartësohet dhe me kalimin e6 muajt e para, qytetarët do të mësohen me këtë hartë të re gjyqësore, pozitive dhe jam ndër të paktët ndër avokat që e kam pritur me shumë pozitivitet se është modeli më i mirë i aplikuar në vende që kanë një sistem gjyqësor të konsoliduar, është testuar edhe në vendet e tjera dhe në vendin tonë do kenë shumë produkt pozitiv”, tha Duraj.

Mirëpo, nuk e ka menduar kështu Redi Ramaj, avokat. Ai e konsideron si të gabuar që të lësh qytete të mëdha si Vlora apo Shkodra pa Gjykata Apeli.

“E gabuar, nuk na çon në konsolidimin e drejtësisë, por në një moment afatgjatë situate do jetë në disfavor të qytetarëve se do jemi me stok të ri dosjesh dhe me çështje të pazgjidhurës, s’duhet të mbylleshin gjykatat e Apelit në Vlorë e Shkodër”, tha Ramaj.

Mirëpo, për Durajn më shumë se harta gjyqësore, problem është mungesa e magjistratëve.

“Problematika është shtimi i magjistratëve, jo harta gjyqësore. Harta do sjellë efikasitet. Sekretarët gjyqësor kanë një rrogë mizerabël, duhet të kenë një rritje si prokurorët dhe gjyqtarëve me të njëjtën marzh %. Apo ato që bëjnë njoftimet për seancat gjyqësore”, shtoi Duraj.

Nga dje (1 Maj) nuk funksionojnë 9 Gjykata të Shkallës së Parë në rrethe dhe 9 prokuroritë bashkëngjitur këtyre rretheve gjyqësore. Harta e re do të funksionojë me 16 gjykata në total, 13 të Shkallës së Parë, 1 Gjykatë Apeli dhe 2 gjykata Administrative. KLGJ shkriu 18 gjykata, duke reduktuar gjykatat e Apelit në një të vetme në Tiranë, nga 5 gjykata Administrative do jenë në vetëm dy, në kryeqytet dhe në Lushnje, ndërsa nga 22 që ishin, me hartën e re, nga 1 maji janë vetëm 13 gjykata të Shkallës së Parë.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • bucja: 03/05/2023 12:25

    servili qe s len rast pa uruar hajdutet qe e kalojne vetingun...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra