Shoqata e Gazetarëve të Kosovës dënon paketën antishpifje

Shoqata e Gazetarëve të Kosovës dënon paketën antishpifje

Shoqata e Gazetarëve të Kosovës e cilësoi paketën ligjore "antishpifje" të qeverisë së Shqipërisë një rast të pashembullt në botën demokratike.

Ajo tha në një komunikatë se gazetarët e Kosovës i bashkohen "thirrjes së gazetarëve dhe mediave shqiptare, organizatave të medias, të shoqërisë civile si dhe organizatave ndërkombëtare, të cilat kërkojnë nga qeveria të tërheqë paketën ligjore anti-shpifje që i është propozuar Parlamentit".

Shoqata thotë se ndryshimet në ligjin për mediat audiovizuale dhe ligjin për komunikimet elektronike do të censurojnë drejtpërdrejt median online dhe rrezikojnë seriozisht lirinë e shprehjes.

E drejta e fjalës në çdo vend demokratik, thuhet në komunikatë, trajtohet nga kodet e etikës dhe organet vetërregulluese të medias

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Meta: 17/12/2019 13:09

  Shoqata e Gezetareve te Kosoves, eshte e nxituar apo cytur nga ky Rrumbpalla I Tropoojes,argati me besnik e me I lire i UDB,Ky krah partiak,ka kohe qe mundohet mosveprimin e mosdijen politike ta shenderroje ne sulm ndaj atyre qe kane mbi 50% te besimit te sovranit,Si vleresohet thirrja e panderpre te alos,Bashes,Mnikes dhe Metes,madje edhe ky Salijani I ndenuar, per sulm,per arme dhe "revolte"kunder shtetit deri ne kallje te Kuvendit.Keto shteti, me ligj e me Kushtetute, duhet ndalur e ndeshkuar,sepse keta veprojne keshtu, per te shpetuar nga ndeshkimi I reformes ne Drejtesi.

  Përgjigju
 • Populli: 17/12/2019 07:47

  Ju gazetaret qe sot po qirreni per ligjin antishpifje,pse ju djeg aq shum?dhe ju shoqata e gazetareve te Kosoves me Buzhalen ne krye si e keni ligjin ju? un si qytetare i thjedhte po te shpif denohem me burg per shpifje po keto maskarej gazetaresh qe rrine gjith diten duke shpifur a nuk duhet denuar dhe pse. .

  Përgjigju
  • Arbëri: 20/12/2019 15:41

   Edhe gazetarët e Dardanës u futën në kazanin mediatik politikë me liken në ballë...turpi nuk ka kufijë

 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit