‘Shqipëria: Cilat janë vendet që duhen vizituar në tokën e optimizmit?’! Rama publikon shkrimin e medias franceze: Turistët nga Franca u dyfishuan

‘Shqipëria: Cilat janë vendet që duhen vizituar në tokën e optimizmit?’! Rama publikon shkrimin e medias franceze: Turistët nga Franca u dyfishuan

Edi Rama dhe pjesë nga rivjera shqiptare

Numri i turistëve francezë është dyfishuar gjatë periudhës janar-korrik krahasuar me një vit më parë. Kështu ka bërë me dije Kryeministri Edi Rama sot përmes një postimi në Facebook.  Sipas tij, në vitin 2022 Shqipëria është vizituar nga 38.915 turistë, ndërsa një vit më parë në vendin tonë kanë hyrë 19.184 francezë.

“38.915  turistë francezë e kanë vizituar Shqipërinë  nga janari në korrik, dyfish më shumë se sa vitin e kaluar 19.184. I vërtetë, plot histori, ngjyra, por mbi të gjitha informues dhe frymëzues është ky reportazh i Laurence Delpoux për lexuesit francezë. Përmes bashkëbisedimeve me aktorë të turizmit shqiptar, janë të shumta vendet dhe më të shumta arsyet të cilat renditen si domosdoshmëri për t’u vizituar, nga plazhet e jugut deri tek Përmeti e Gjirokastra. Bel article sur l’Albanie dans le journal Femina”, shkruan Rama në Facebook, duke bashkëngjitur edhe artikullin e gazetës franceze “Femina” për Shqipërinë.

Shkrimi në median franceze

Shqipëria: Cilat janë vendet që duhen vizituar në vendin e optimizmit?

E mbyllur për një kohë të gjatë, kjo tokë e vogël në Ballkan ka vuajtur aq shumë sa sot dëshiron të jetojë. Duke u nisur nga jugu, duke zbuluar natyrën e tij të vërtetë...

Nga larg, është e vërtetë, ajo ndonjëherë duket e ashpër, pak e trishtuar. Një vend i vuajtjeve, Shqipëria kaloi më shumë se dyzet vjet nën një diktaturë të egër, e cila mbolli kthetrat e saj edhe në një peizazh të mbushur me kërpudha betoni, këta bunkerë që supozohej t'i rezistonin një pushtimi… që nuk erdhi kurrë. Nga afër, ajo gëzohet. E verdhë kanarinë, jeshile mollë, rozë karamele… Tirana, kryeqyteti, ka lyer fasadat e saj të ashpra, ka lyer terminalet elektrike dhe vendkalimet e këmbësorëve.

Dhe atje është deti, ku safiri dhe smeraldi lëpijnë guralecët e bardhë, lumenjtë topaz, cirku i maleve të errëta e të gjelbra, liqenet që pasqyrojnë qiellin, shpatet e arta nën tapetin e fshesës së lulëzuar... Dhe shpina e rrumbullakët e një blloku që artistët e grafitit e kanë shndërruar në mollëkuqe. Shqipëria do të jetë ‘toka e premtuar e optimizmit’, tha në vitet 1920, Justin Godart, politikan francez.

Eraldi, udhërrëfyesi ynë, pohon  me kokë. I lindur në vitin 1990, në mes të “destalinizimit”, ai nuk e njihte “epokën”, siç thotë ai, vitet e izolimit total dhe autarkisë. Shumë i vogël gjatë "trazirave të ushqimit", ai kujton luftën civile, e cila shpërtheu pas firmave piramidale. Ai ishte 7 vjeç.

‘Hëngrëm nën tavolinë për të shmangur plumbat’, thotë ai.

Gjithçka në Shqipëri ngjall një të kaluar të rëndë, shumë të afërt. Ose shumë larg, duke filluar nga tronditja tektonike e kohëve të para, kur toka u ngrit për t'u mbjellë me një goditje sëpate midis detit Adriatik dhe Jon. Duke u nisur nga jugu, Eraldi është i etur të na zbulojë kontrastet e tij përmes një udhëtimi që, ashtu si historia këtu, mund të lërë vetëm gjurmë.

Në kohën e "Xhiros"

“Për ju, ne jemi një vend lindor? pyet i riu. Nuk do të thoshim atë për Greqinë apo Malin e Zi, që rrethojnë Shqipërinë, përballë Italisë, 70 km nga "thembra" buzë detit. Në prag të Europës, cilësuar si vend mysliman, përzien aq kisha sa minare, tempuj bektashinj sa kapela ortodokse, ndërkohë që është i mbushur me rite katolike që komunizmi nuk i ka asgjësuar?

Kanuni, një ligj mesjetar topash i krahasueshëm me hakmarrjet korsike, vazhdon në male. Kjo është padyshim pjesë e "reputacionit të keq".

Për ne, bregdeti jugor fillon këtu, 158 km me makinë nga Tirana, pasi kapërcejmë kodra të rrudhosura, me tufa në rreshta të ngushtë ullinjsh dhe drekë në restorant.

Por nëse jemi në Vlorë, është edhe për siluetën masive të gadishullit që bie në sy përballë, Karaburunit, i klasifikuar si rezervat natyror që prej vitit 2010. Një nga këto vendet që Shqipëria e mban të fshehtë, duke preferuar të mburret me hotelet e saj luksoze. Një botë tjetër. Mund të organizoni udhëtime atje nga Orikumi me mushka për të transportuar ujin shumë të pakët, në, për t'u furnizuar me varkë ose, si ne, për ta eksploruar me motobarkë.

“Gjithçka është e mundur”, siguron Eraldi, i cili njeh rrugën më të vogël ku në 30 km kreshta banojnë vetëm bletarët dhe barinjtë. Çfarë mund të mendojë Foni, i cili tre orë në këmbë nga çdo qytetërim, gjashtë muaj të vitit i kalon këtu me dhitë e tij? Ai jeton nën lisat, me pamje nga një plazh ëndrrash, Brizana, i vetëm me qentë dhe tufën e tij, kambanat e të cilëve bien nga era. Guralecët e vegjël kërcasin gjatë ankorimit. Pastaj heshtja, e thyer vetëm nga kënga e gjinkallave. Foni nuk është aty, ka shkuar ose nuk ka ardhur ende... Por, në përrua, shfaqet një krijesë, aq sa të shohë bishtin e sirenës së saj të zhduket nën valë: dy palë foka murg kanë gjetur një vend të egër këtu për t'u riprodhuar.

Fshatra simpatik

Karaburuni ka ende surpriza: shpella e katedrales së Haxhi Aliut – thuhet se ky pirat ka fshehur një thesar atje –, plazhi luksoz i Shën Janit Yani dhe taverna e tij e ndërtuar rreth një bunkeri të papërshtatshëm, atë të Zhanpovelit, ku mund të freskoheni në hijen e një kasolle të bardhë kashte… Dy çifte italiane po rrinë atje që në fillim të qershorit, dhe kaq.

“Aty gjejmë atmosferën e Italisë së të paktën tridhjetë viteve më parë”, thonë ata.

Edhe jetesa e lirë: 8-10 € për një darkë të bollshme, gjysma për një sallatë të madhe ose makarona me ushqim deti… Mund të qëndroni atje duke notuar për ditë të tëra ose duke bërë kajak në ujërat e kristalta. Ju duhet të shihni Dhërmiun, akoma më në jug, një nga njëqind fshatrat që ka përfituar nga programi "Rilindja rurale". Korsitë me kalldrëm të çojnë në tetë kisha nga dyzet që ekzistonin dikur.

Aty-këtu, nga skelat e rindërtimit varen në qafë arinj pellushi: kafshë pellushi kundër syrit të keq. Edhe Qeparoja e ngritur lart shpreson në rilindjen e saj. Ndërkohë, rrënojat e gurëzuara kanë një bukuri të çmendur. Pastaj rruga e varfër përshkon një plazh të gjatë ku lopët përtojnë përreth.  Me pamje nga Korfuzi, bregdeti i prerë alternohet mes plazheve të mbushura me njerëz në verë dhe përrenjve të fshehtë. Por mali, i kudondodhur, na thërret.

Kanione dhe burime të nxehta

Të mbjellat në tarraca mund të merren me mend fillimisht mbi një fushë të gjerë bujqësore, ku çdo shqiptar mund të dërgohej në “punë vullnetare të detyrueshme”, ironizon Eraldi. Sa më lart të ngjitet rruga, aq më të mëdha janë domatet; luleshtrydhet dhe qershitë, me një euro për kilogram. Pastaj damari blu i Vjosës, i përshkuar nga disa gomone, gjarpëron midis valëzimit të anëve me gunga. Burimet burojnë nga guri. Trofta spërkat nëpër akuariume, të shitura buzë rrugës, si ato kavanoza me mjaltë të përshkuara nga drita. Në ”Kroi i Pashait”, mëngjesi është i shijshëm: kulaç, bukë e rrumbullakët me maja dhe kos dhie i spërkatur me mjaltë sherebele.

U desh të përballeshim edhe me kanionin e Langaricës, i cili nga njëri pellg në tjetrin zhytet nën harqet e gërmuara nga përroi dhe erozioni. Gjithashtu, nën urën osmane, mund të futeni në burimet e nxehta, tre pellgje me ujë squfuri midis 26 dhe 32°C, njëra për të kuruar sëmundjet e lëkurës, tjetra sëmundjet e stomakut.

Një tokë e begatë

Ky kopsht i mrekullueshëm i jep jetë qytetit të Përmetit, ku dy miq, Odeta dhe Eftalia, përjetësojnë recetën e gjyshes për gliko, me medalje që në vitin 2008 nga marka ”Slow Food”. Nga 15 deri në 20 gra punojnë këtu, për rreth 320 euro në muaj, të zëna sot me prerjen e arrave të njoma. Çdo stinë, fshatarët depozitojnë të korrat e tyre, madje edhe lëkurën e shalqinjve. Kërcelli i qershisë ruhet dhe ofrohet për virtytet e tij diuretike. Ka kaq pak punë në fshat dhe pothuajse 15% papunësi në Shqipëri, sa të rinjtë vazhdojnë të zgjedhin mërgimin, në kërkim të një të ardhmeje më të mirë.

Ata që mbeten me shpresë, e ndonjëherë përparojnë, si Altini, i cili, e ka kthyer një bunker në një dyqan, ku shet djathin e tij. Të paktën vendi është i freskët, një trashëgimi e keqe e Musolinit – në vitin 1939, Shqipëria ishte nën zgjedhën e Italisë fashiste: “Ushqehu ose vdis…” Nëse të moshuarit e gjenin idenë me shije të keqe, të rinjve u pëlqen rima. “Nature et Nourriture” reklamon edhe fermën Grand Albanik (ferma-albanik.com), një parajsë e vogël për agroturizmin.

Në Shqipëri është gjithmonë kështu, duhet të afrohesh, ta shikosh nga afër.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Renis: 14/08/2022 20:48

  Do shtohen normale se eshte punuar per kete gje dhe ja kane dale mbane te sjellin zhvillimin e turizmit

  Përgjigju
 • Ersa: 14/08/2022 20:47

  E lexova me shume kuriozitet kete reportazh dhe gjithcka qe ishte shkruar aty ishin teper te verteta dhe e pershkruanin vendin tone mese miri, uroj te kemi sa me shume vizitor fale ketij promovimi qe i eshte bere vendit tone

  Përgjigju
 • Moza: 14/08/2022 20:42

  Sa mire qe keto shifra kan pesuar rritje Jemi me tw vertet te lumtur tw shohim se vendi yne po perparon me ritme te shpejta e per me teper po publikohet nga vende so spanja e franca

  Përgjigju
 • Attan: 14/08/2022 20:41

  Kemi me te vrtwt kenaqesin te shohim perparimin e vendit tone ne ceshtjen e turizmit dhe sidomos rritjen e shifrave ne menyre drastike por kjo eshte arritur me pune e perpjekje

  Përgjigju
 • Serxho: 14/08/2022 16:42

  Ky eshte nje promovim mjaft i mire per vendin tone dhe uroj qe vitin e ardhshem te kemi po te njejtin sukses, dhe pse jo akoma me shume

  Përgjigju
 • Flavia: 14/08/2022 16:40

  Cdo vit e me shume po shtohen turistet ne vend dhe kjo vjen fale rendesise qe i eshte kushtuar ketij sektori

  Përgjigju
 • Patrinazhisti: 14/08/2022 15:30

  Boll me keto komente. E verteta eshte se jemi shume te varfer dhe Shqiperia po boshatiset o i degjeneruar. S'po na dalin leket as per te ngrene dhe jo me per te shijuar turizmin e vendit tone.

  Përgjigju
 • Gani’s: 14/08/2022 14:47

  Po more gjatosh po por çmimet a i ke pare ti apo vazhdon vizat e trasha qe ne mengjes. Idiot delirat. Francezi merr 5 mije euro ne muaj ndersa Hasoni 230€ po nuk bere ti ppp 20 miljon € per km.

  Përgjigju
 • Arbëri: 14/08/2022 14:47

  Vetëm se do i menagjoi serbia dhe greku këto bukuri të bekuara…’. Ky tradhtar duhet tredhur dhe debutant në Rusi

  Përgjigju
 • Restoranti: 14/08/2022 14:27

  Kur te jeni ne vlore, planifikoni nje darke te restorant Bujar ne lungomare. Fantastik, pjata te shkelqyera dhe te vecanta. Mund te kete edhe muzike live. Rekomandim: sepje krokante , Shijojeni

  Përgjigju
 • Joni: 14/08/2022 14:06

  Bukurite e vendit tone gjithmone jane dashur dhe vleresuar shume nga turistet e huaj

  Përgjigju
 • Gazi: 14/08/2022 14:06

  Vendi yne ka marr shume vleresime pozitive nga shume revista dhe website te njohura

  Përgjigju
 • Henri: 14/08/2022 14:00

  Te lumtur kur shohim se sa shume turiste te huaj e vizitojne vendin tone te bukur dhe eksperiencat e tyre ja tregojne te afermve te tyre per ta vizituar Shqiperine …

  Përgjigju
 • Geri: 14/08/2022 13:56

  Kemi pasur mjaft turiste te huaj ne vendin tone gjate ketyre koheve te fundit dhe me vjen mire kur shoh se sa shume revista te huaja flasin per Shqiperine e nje nder to eshte dhe revista franceze

  Përgjigju
 • Artan: 14/08/2022 13:34

  Duhet te kete natyre qe te vleresohet nga turistet. Ne Shqiperi me keqardhje nuk kemi respekt as per mjedis, as faune as flore etj etj rendesi per qeverine kane vetem ndertimet % qe marrin kryetaret e Bashkive.

  Përgjigju
 • cimi: 14/08/2022 13:23

  pse jo mrekullia qe shqiperia dhuron se gjen dot ne asnje vend tjeter te botes

  Përgjigju
 • cimi: 14/08/2022 13:22

  pse jo bukuria qe shqiperia ka nuk e gjen ne asnje vend tjeter te botes

  Përgjigju
 • limi: 14/08/2022 13:22

  turistet francez gjithmon e kan dashur bukurin e shqiperis dhe ky post e verteton shume mire kete gje

  Përgjigju
 • Arnoldi: 14/08/2022 12:56

  Asni skishte besim po ja ku ja dolem tbehemi 1 nga vendet me emer ne europe

  Përgjigju
 • Aleksandri: 14/08/2022 12:56

  Jan mediat franceze qe shkruajn super artikuj edhe edhe berisha 1 nongrata qe akuzon dhe thot esht keq tani zgjidhni vet ke do besoni

  Përgjigju
 • Olti: 14/08/2022 12:55

  Privilegj per ne qe te vleresohemi nga turistet e huaj

  Përgjigju
 • Luan: 14/08/2022 12:54

  Ne kemi vende shume te bukura qe ia vlen te vizitohen

  Përgjigju
 • Alii: 14/08/2022 12:53

  Sapo xhurnali freng boton artikullin e rilindjes, nga Alesa te Gresa & co te gjithe epatronazhistet ne sulm per lavde ndaj shokut Enver...Rama.

  Përgjigju
 • Bravo: 14/08/2022 12:49

  Sufllaqexhinjte punokan dhe te dielave! ????

  Përgjigju
  • Ashtu te lumte: 14/08/2022 14:50

   Ahahahhahaha ahhahahahahah ahahahhahaha cfare gallate, cfare lavazhi trush ne tridhjete breza ju ka bere enver mavrija. Ashtu nje prerje vazhdoje, barkun thate, trurin rrafsh pllake pa shkolle pa pune ic frymore qe vegjetojne e mbushin rruget e sheshet kot edhe prape sa i fryn birbilit kapoja turren se mizat m…t. Shume specie te rralla, çudi e madhe.

 • s'ka probem: 14/08/2022 12:49

  Te kane ikur pellumbat me kohe. por mjere ky popull ,te ty jo vetem qe u ka ardhur shpirti ne maje te hundes , por me e keqja eshte se vazhdon ta mbash gogolin ne politike prandaj po boshatiset ky vend se nuk ka me shprese

  Përgjigju
 • Bora: 14/08/2022 12:38

  Sa bukur kur shqiperia jone vleresohet nga turistet e huaj eshte vertet nje kenaqesi per te gjithe ne

  Përgjigju
 • Gresa: 14/08/2022 12:36

  Natyra qe ka Shqiperia eshte e mrekullueshme mbehet qejfi qe po e kuptojn dhe po e vlersojn dhe shume turiste te huaj kete.

  Përgjigju
 • Eldi: 14/08/2022 12:31

  Bravoo keshtu duhet te vazhdojme shpresojm qe vitin tjeter te rritet akoma me shume numri i turisteve te huaj

  Përgjigju
 • Andja: 14/08/2022 12:29

  Sa mire qe turistet po na vizitojne kaq shum kjo tregon se kemi permiresuar infrastrukturen pritese

  Përgjigju
  • Mos: 14/08/2022 14:51

   Sa bukur sa thjeshte e ke shkruar. Te lumte dora e vogel.

 • Denisa: 14/08/2022 12:17

  Kan ndodhur shume ndryshime ne vend dhe jemi permiresuar tek produktet dhe sherbimet qe ofrojme eshte normale te rriten kerkesat nga turistet e huaj per te na vizituar.Uroj qe keto numra te shumfishohen ne vitet ne vazhdim

  Përgjigju
 • Altea: 14/08/2022 12:15

  Ja dim per nder kujtdo qe po shkruan dicka per ne e po flet fjal te mira.Po na japim mbeshtetje te madhe nga jasht dhe kjo gje na ndihmon shume

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore