Shqipëria ia kalon edhe Francës për prodhimin e portokalleve

Shqipëria ia kalon edhe Francës për prodhimin e portokalleve

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në krahasim me një vit më parë. Të dhënat bëhen të ditura në një raport të fundit të Eurostat, sipas të cilit në 2018-n në Shqipëri u kultivuan 300 ha me portokalle, me një rritje prej 50% në raport me sipërfaqen në 2017-n. Ndërsa prodhimi arriti në 10,800 ton, me një rritje prej gati 20% . shtimi I ndjeshëm I sipërfaqes në 2018-n është një tregues se prodhimi mund të rritet më shumë në vitet në vijim, kur të hyjnë në prodhim fidanët e rinj.

Në Europë raportohen vetëm 10 shtete që kultivojnë portokalle për shkak të klimës së tyre të përshtatshme. Në 2018-n, Shqipëria rezulton që ia ka kaluar Francës, e cila prodhoi rreth 10 mijë ton portokalle.

Sipas Eurostat, Shtetet Anëtare të Bashkimit Evropian (BE) korrën 6.5 milion ton portokall në vitin 2018. Ky ishte niveli më i lartë i prodhimit që nga viti 2010 dhe u mbështet nga korrja rekord në Spanjë (3.6 milion ton portokall, ose 56% e totalit të BE-së ).

Kërkesat klimatike për portokallet bëjnë që prodhimi të jetë i kufizuar në një pjesë të vogël të Shteteve Anëtare. Përveç Spanjës, vendet e tjera kryesore prodhuese ishin Italia (1.6 milion ton, ose 24% e totalit të BE) dhe Greqia (0.9 milion ton, ose 14% e totalit të BE).

Pothuajse 274 000 hektarë (ha) portokallësh u kultivuan në vitin 2018, me pak më shumë se gjysma e kësaj sipërfaqe totale ishte në Spanjë (140 000 ha). Italia kishte zonën tjetër më të lartë që i ishte dhënë prodhimit të portokallit (83 000 ha, 30% e totalit të BE), e ndjekur nga Greqia (32 000 ha, 12% e totalit të BE-së).

Pas Italisë renditen Greqia (913 mijë ton prodhim), Portugalia (340 mijë ton) dhe Qipro (20 mijë ton). 10 mijë ton u korrën në Francë, në Qipro 8,100 ton dhe në Kroaci 3,700 ton,

Nga shtetet jo anëtare të BE-së, të vetmet që kanë prodhim portokalli janë Shqipëria dhe Turqia 1.9 milionë ton, që në fakt renditet e dyta në Europë, pas Spanjës.

Sipas Eurostat, rreth tre të katërtat e portokalleve të importuara në BE erdhën nga Afrika e Jugut dhe Egjipti.

BE importoi 1.1 milion ton portokall, në vlerën 0.7 miliardë euro, nga vendet jo të BE-së në vitin 2018. Rreth tre të katërtat e këtyre importeve vinin ose nga Afrika e Jugut (465 000 ton, ose 43% e totalit ekstra-BE importet e portokallit në 2018) ose Egjipt (328 000 ton, 30%).

Pjesa më e madhe e importeve të portokalleve nga BE erdhën nga Maroku (89 000 ton, 8%), Argjentina (44 000 ton, 4%), Zimbabve (39 000 ton, gati 4%), Turqia (29 000 ton, 3 %) dhe Uruguaji (27 000 ton, 2%). Monitor

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Santa Quaranta: 04/01/2020 16:29

  Pra Hrushovi nuk e kishte gabim kur porosiste qe te mbillnim portokalle??!!

  Përgjigju
 • Kafsha: 04/01/2020 16:21

  Shqiperia eksporton portokalle cilesore dhe importon portokalle kalbesira. Domosdo, sepse shteti i pasur do cilesi, ka fuqi te terheqi cilesine dhe i dergon shtetit te varfer kalbesira. Domosdo sepse shteti i varfer ka fuqi te terheqe vetem kalbesiren.

  Përgjigju
 • Shaban: 04/01/2020 08:23

  Pra 94% te prodhimit e kane 3 shtete. Pjesa e mbetur me 7 shtete nuk klasifikohen as si mbushes topi sepse kane prodhim qe mbase nuk mbulon as nevojat e veta per portokall.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Hetime për korrupsion dhe pastrim parash për Gërdecin, do bëhet drejtësi?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Qëllohen me armë gazetarët, filmuan gërryerjet e paligjshme në lumin Zezë! Dhunohen dhe mbahen peng për 30 minuta

VIDEO/ Qëllohen me armë gazetarët, filmuan gërryerjet e paligjshme në lumin Zezë! Dhunohen dhe mbahen peng për 30 minuta