Shqipëria me satelitë në hapësirë, a do të jetë Turqia dhe bashkëpunimi i saj me SPACE X 'kumbari' i lëshimit dhe menaxhimit?

Në mars dhe në qershor Shqipëria do të lëshojë 2 'sytë' e saj në hapësirë dhe do t'i bashkohet vendeve që kanë një satelitë në orbitën e tokës. Nga Qeveria shqiptare sot është bërë e ditur se 'Albania' dhe 'Albania 2' do të lëshohen nga kompania SPACE X e miliarderit Elon Musk.

Por ende nuk ka asnjë detaj se si do të procedohet më tej.

Si do të funksionojnë satelitët shqiptarë në orbitë, cilat janë piketat e kontrollit të territorit? Pra, çfarë do kontrollojnë? A do të jenë satelitë që do të punojnë të pavarur, për kontroll të përgjithshëm të territorit shqiptar, apo të fokusuar vetëm në lidhje me dronët Bayraktar që Shqipëria nga marrë nga Turqia dhe menaxhimin e të dhënave që marrin nga dronët? Sa kushton marrja e këtyre 2 satelitëve, pra cila është marrëdhënia e SPACEX me Shqipërinë?

Kush do të menaxhoje të dhënat që marrin satelitët? A do të ngrihet një infrastrukture e tillë në Shqipëri për kontrollin e të dhënave? Apo ndoshta do të ketë një bashkëpunim me qeverinë turke, duke qenë se Turqia ka një bashkëpunim të ngushtë me SPACEX.

Një variant shumë i mundshëm është përmes Turqisë. Mazhoranca socialiste prej 8 vitesh ka 'përfituar' shumë nga bashkëpunimi dhe marrëdhenia shumë e ngushtë e Ramës me Erdoganin edhe për projekte të tjera madhore në këtë drejtim ai me 'Air Albania'. Dhe mund të jetë pikërisht Turqia ajo që do ta ndihmojë Shqipërinë që të çajë akullin në garën e kombeve për 'pushtimin' e hapësirës nga ana e njeriut.

Turqia ka një bashkëpunim shumë të ngushtë dhe me kompaninë SPACE X. Turqia e ka krijuar agjencinë e saj Turksat në vitin 2018.

Në janar të vitit 2021 Erdogan dhe CEO i Tesla-s, Elon Musk, diskutuan rreth bashkëpunimit të ardhshëm për ndërmarrjet e përbashkëta lidhur me teknologjinë hapësinore. Në të njëjtin muaj, Turqia lëshoi satelitin e saj Turksat 5A, në orbitë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) në bashkëpunim me SpaceX.

“Këmbët tona do të jenë në tokë por sytë tanë do të jenë në hapësirë. Rrënjët tona do të jenë në tokë, degët tona do të jenë lart në qiell”, u shpreh atëherë Erdogan.

Sipas informacioneve Turqia ka tre satelitë komunikimi, përkatësisht Turksat 3A, Turksat 4A, Turksat 4B, gjithashtu ka tre satelitë vëzhgues-Gokturk-1, Gokturk-2 dhe Rasat. Numri i satelitëve aktivë të Turqisë në hapësirë shkoi në shtatë kur Turksat 5A të vendoset në orbitë.

Sateliti i parë i komunikimit i Turqisë, Turksat 1A u lëshua në orbitë më 24 janar 1994, por ai ra në oqean 12 minuta pas ngritjes për shkak të mosfunksionimit të lëshuesit dhe misioni dështoi. Duke ruajtur investimet në teknologjinë satelitore, Turqia zuri vendin e saj në hapësirë ​​në gusht 1994 me satelitin Turksat 1B.


Lajmi kryesor:

Së shpejti Shqipëria do të ketë 'syrin' e saj në hapësirë, Rama jep lajmin: Në mars lëshojmë në orbitë satelitin 'Albania 1', në qershor i dyti (VIDEO)


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Strumbullari i 21 Janarit, Meta i fshihet pyetjes, flet për marrjen e LSI-së: Mezi pres të heq kostumin e presidentit! Thumbon Bashën: Më pret populli i 2 marsit i cili do lider me karakter