Dialogu i partneritetit strategjik SHBA-Shqipëri, ministrja Xhaçka: Thellon marrëdhëniet tona dy palëshe! Escobar: Shqipëria faktor i stabilitetit global

Dialogu i partneritetit strategjik SHBA-Shqipëri, ministrja Xhaçka: Thellon marrëdhëniet tona dy palëshe! Escobar: Shqipëria faktor i stabilitetit global

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka

Në Departamentin e Shtetit u zhvilluar dialogu strategjik midis qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe qeverisë Shqiptare, në kuadër të 100-vjetorit, të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike, SHBA dhe Shqipëri. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka e cila ndodhet në Washington DC, ku po merr pjesë në dialogun strategjik midis qeverisë së SHBA-së dhe qeverisë Shqiptare, e cilësoi këtë ditë si një ditë shumë intensive.

Nga ana tjetër Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar tha se ky është takimi më i rëndësishëm mes përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe përfaqësuesve të Shqipërisë në historinë moderne. Escobar u shpreh se Shqipëria luan një rol të rëndësishëm për stabilitetin rajonal dhe atë në Evropë dhe tashmë që është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, vendi është bërë një faktor stabiliteti global.

Dialogu do të zhvillohet po zhvillohet në Washington DC dhe synon thellimin dhe zgjerimin e partneritetit strategjik mes Shqipërisë dhe SHBA dhe forcimin e bashkëpunimit ne fusha me rëndësi gjeostrategjike si: siguria, mbrojtja kibernetike, bashkëpunimi në kuadër të Këshillit të Sigurimit, energjia, transporti, klima, transformimi digjital etj.

Delegacioni shqiptar drejtohet nga Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ai amerikan nga asistent sekretarja e shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Karen Donfried. Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do t’i bashkohet një pjese të diskutimeve të këtij Dialogu.

Në përbërje të delegacionit shqiptar për herë të parë ka përfaqësues në nivel të lartë nga MEPJ, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Brendshme, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, Ministria e Financës dhe Ekonomisë, Ministria e Drejtësisë etj dhe për palën amerikane nga DASH, Departamenti i Mbrojtjes, tregtisë etj.

Departamenti Amerikan i Shtetit do të përfaqësohet nga  ndihmësekretarja e shtetit Donfried,  zv ndihmës sekretar i shtetit Escobar, zvsekretari i Mbrojtjes etj.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:56
Dialogu ShBA - Shqipëri, Escobar: Shqipëria partner i besueshëm! Ka rol të rëndësishëm për stabilitetin në rajon

1666716165_ESCOBAR.jpg

Në Departamentin e Shtetit është duke u zhvilluar në këto momente dialogu strategjik midis qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe qeverisë Shqiptare. Në takimin mes dy qeverive marrin pjesë përfaqësues nga një sërë institucionesh qeveritare. Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, që mbulon politikën amerikane për Ballkanin Perëndimor, në një intervistë për ‘Zërin e Amerikës’, foli mbi marrëdhëniet dypalëshe dhe gjendjen e demokracisë në Shqipëri.

Escobar tha se ky është takimi më i rëndësishëm mes përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe përfaqësuesve të Shqipërisë në historinë moderne.  Zëvendës-ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, u shpreh se Shqipëria luan një rol të rëndësishëm për stabilitetin rajonal dhe atë në Evropë dhe tashmë është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, vendi është bërë një faktor stabiliteti global.

‘Do të thoja gjithçka që ka të bëjë me marrëdhëniet dypalëshe. Ky është takimi më i rëndësishëm mes përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe përfaqësuesve të Shqipërisë në historinë moderne. Ne do të kemi përfaqësues nga Departamenti i Shtetit, Departamenti i Mbrojtes, ai i Tregëtisë, Korporata Financiare për Zhvillimin Ndërkombëtar, si dhe agjenci të tjera qeveritare për të gjetur rrugë për të thelluar bashkëpunimin strategjik. Në vitet e fundit Shqipëria është bërë një partner shumë i besueshëm për Shtetet e Bashkuara. Shqipëria luan një rol të rëndësishëm për stabilitetin rajonal dhe atë në Evropë. Tani që Shqipëria është anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, vendi është bërë një faktor stabiliteti global. Pra është e rëndësishme që të vazhdojmë të bashkërendojmë qëndrimet tona.’- u shpreh Escobar.

Ora 18:41
Dialogu strategjik SHBA-Shqipëri, ministrja e Jashtme: Rikonfirmon dhe thellon marrëdhëniet tona dy palëshe

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka e cila ndodhet në Washington DC, ku po merr pjesë në dialogun strategjik midis qeverisë së SHBA-së dhe qeverisë Shqiptare, e cilësoi këtë ditë si një ditë shumë intensive. Ministrja ka zbuluar edhe çështjet për të cilat po diskutohet.

‘Ditë shumë intensive gjatë dialogut strategjik SHBA- Shqipëri që rikonfirmon dhe thellon marrëdhëniet tona dypalëshe.

Një sërë diskutimesh mbi: Mbështetje për Ukrainën; Mbrojtja e demokracisë; Thellim i partneritetit tonë për çështjet e sigurisë; Bashkëpunim për sigurinë kibernetike; Forcimi i lidhjeve  transatlantike; Përparim në rrugën e Integrimit Evropian për vendet aspirante të Ballkanit Perëndimor; Ndryshimet klimatike; Së bashku më të fortë!’- shkruan Xhaçka.

SI.E./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

ZYRTARE/ Nedim Bajrami pranë largimit, Empoli afron në ekip futbollistin e Kombëtares kuqezi

ZYRTARE/ Nedim Bajrami pranë largimit, Empoli afron në ekip futbollistin e Kombëtares kuqezi