‘Shtëpi e Re’ për studentët e inxhinierisë dhe arkitekturës, godinat e reja të UPT me laboratorë e bibilioteka

1.5 miliard lekë dha buxheti i vitit 2024 për infrastrukturën arsimore. Teksa paratë po shpërndahen nga ministria e arsimit, një shtëpi e re ka nisur të ndërtohet për studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit dhe Fakultetit të Arkitekturës, e pajisur me salla leksione, laboratorë, biblioteka, dhe jo vetëm.

“Kjo pjesa e nëntokës është më e vështira, pjesa e parkimit dhe një pjesë e laboratorëve të projektuara për inxhinierinë e ndërtimit. Pjesa e auditorëve në katin zero. Është luajtur me dy platforma. Mbrapa janë zyrat dhe laboratorë, ambiente të tjera ndihmëse për studentë dhe profesorë”, tha projektuesi. 

Për drejtuesit e Universitetit Politeknik të Tiranës, kjo është një vepër e cila zgjidh një problem të rëndësishëm infrastrukturor për të dyja fakultetet.

“Një investim publik me hapa të mirë, në fillim të vitit 2026 do jetë e mbaruar, do jetë korpus i dy fakulteteve me parametra europianë. Ambiente të reja, hapësira të reja moderne, do bëhet shtimi i laboratorëve shkencorë. Duam të shtojmë numrin e studentëve që studiojnë në vendin tonë”, u shpreh ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu.

Gjysma e godinës ekzistuese u prek nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, ndaj projekti i ri konsiston në integrimin dhe rijetësimin e godinës, duke e kthyer në një projekt modern me standarte europiane.

G.K/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Veliaj me të rinjtë socialistë: PS e vetmja forcë që mbështet rininë, përballja me ide e çon vendin përpara

Veliaj me të rinjtë socialistë: PS e vetmja forcë që mbështet rininë, përballja me ide e çon vendin përpara