Shtohen furnizimet në kioskat e ngritura për të pritur tifozët, dyfishohen çmimet: Birra 3-5 euro dhe ushqime me 2 euro

Nuk e kishin menduar ndonjëherë se do të kishin një fluks të tillë klientësh. Lokalet në Tiranë janë të tejmbushur me tifozë që festojnë në prag të finales Roma-Feyenoord.

Fatlumë në një ditë të tillë përveç lokaleve ndihen edhe stendat e improvizuara të ngritura vetëm për këtë rast, që fitimin e kanë të garantuar pasi sheshin pa faturë tatimore.

 “Dolëm që dje në darkë, ka disa stenda të vendosura në disa pika në Tiranë, do qëndrojmë pas ndeshjes. Do shërbejmë Uji, birra, sanduiç dhe të gjitha ato më të kërkuara. Do të qëndrojmë deri pas përfundimit të ndeshjes”, thotë një nga shitëset në stendat e ngritura.

Një birrë 0.5 litër sportdashësit e marrin nga 3 deri në 5 euro, ndërsa në kushte normale në lokale i gjen deri në 200 lekë.

Ndryshe nga sa u munduan të shfrytëzojnë hotelet, bizneset janë treguar më racional me çmimet duke përfituar nga numri i madh i tifozëve klientë.

Skemë për të fituar më shumë kanë menduar edhe kioskat 24 orëshe me pije e cigare duke shtuar furnizimet për të përballuar numrin e madh të tifozëve.

 “E kemi vendosur që të qëndrojmë 3 turne. Pijet do ecin më shumë, kemi marrë mjaftueshëm furnizim”, tha shitësja.

Krejt e kundërta ndodh për bizneset ushqimore, markete e dyqane.

“Do rri si në ditë normale se tifozët do të jenë andej matanë nga i caktuar bashkia dhe pinë birra e ruhen me policë”, thotë një pronarë dyqani në Bllok.


Lajmi kryesor:

Conference League/ Tirana shkëlqen, ditë feste dhe zero incidente serioze gjithë ditën! Valle dhe muzikë në rrugët e kryeqytetit! Mijëra tifozë shijuan finalen e parë evropiane në Shqipëri (VIDEO)


A.M./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

 Putin: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO nuk e shqetëson Moskën