Shtrenjtohet gjithçka, nga prodhimi deri tek importi, eksperti për Report Tv: Çmimet e larta do vijojnë, abuzuesit po shtojnë barrën mbi konsumatorët

“Rritja e çmimit natyrisht ka trembur konsumatorët, dhe nuk kombinohet kërkesa dhe oferta, ndërhyrjet që po bëhen për të stabilizuar situatën janë të paefektshme”, thotë Rrapaj. 

Kostot e prodhimit nga janari në mars u rritën me 17% në raport me vitin e kaluar thotë INSTAT. Por për kreun e agrobiznesit abuzuesit po dëmtojnë zinxhirin e prodhimit.

“Vazhdojnë çmimet si një ndër treguesit kryesor që rregullojnë tregun, ta ç’organizojnë tregun. Çorganizimi i tregut sjell ndryshim të gjithë sistemit, të gjithë zinxhirit dhe prandaj vëmendja është përqendruar tek çmimi, por në fakt çmimi është pasojë e rritjes së kostove në mënyrë drastike. Fermerët po ç’rregullojnë sistemin e tyre të prodhimit duke vendosur çmime herë nën kosto, herë mbi kosto, por mbi kosto i vendosin më shumë abuzuesit. Në këtë periudhë abuzuesit kanë zënë një vend të rëndësishëm në rritjen e çmimit”, pohon ai.

Për shkak të kostove të rritura dhe të kushteve atmosferike, këtë viti nuk do ketë prodhim të bollshëm të drithërave.

“Kostot e rritura do të ulin rendimentin e prodhimit, por sasia e prodhimit varet shumë nga kushtet klimatike. Në disa produkte kemi prodhim të bollshëm, në disa të tjera nuk kemi. Bletaria pret sivjet një prodhim të kënaqshëm, ndërsa sa i takon drithërave prodhimi nuk është në nivelin që ne prisnim”, shprehet Rrapaj.

Ekspertët ashtu si institucionet e huaja nuk presin rënie të çmimeve.

“Më thoni një shkak që është eliminuar që t’ju them që do të ulen çmimet, përkundrazi shkaqet janë agravuar”, pohon kreu i Agrobiznesit.

Produktet që bizneset po blejnë jashtë vendit janë shtrenjtuar me 10% në tremujorin e parë, ku ndikimin më të madh e ka rritja e çmimeve të energjisë elektrike, e cila në raport me vjet është shtrenjtuar me 73.4%. Si pasojë e konfliktit të nisur në Ukrainë, dhe pasigurisë së shtuar çmimi i energjisë elektrike në bursën HUPX, luhateshin deri në 300 euro për megavat, nga 50-60 euro që ishin në vitin e kaluar. Vetëm në tremujorin e parë për tu furnizuar me energji elektrike vendi shpenzoi 128 milionë euro.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deputeti i PS dhe një tjetër te ‘Trauma’, Report Tv zbardh emrat e 7 të plagosurve nga shpërthimi i fortë në Lushnjë

Deputeti i PS dhe një tjetër te ‘Trauma’, Report Tv zbardh emrat e 7 të plagosurve nga shpërthimi i fortë në Lushnjë