Shullazi letër Metës, Ruçit e Ramës: Në regjimin e posaçëm '41-bis' ndodhem padrejtësisht

Emiljano Shullazi dhe letra e dërguar 3 krerëve të shtetit

TIRANË- Emiljano Shullazi i cili prej 10 ditësh është futur në regjimin e posaçëm 41 bis, nëpërmjet avokatit të tij Vladimir Meçi i ka dërguar një letër presidentit të Republikës, kryetarit të kuvëndit dhe kryeministrit Edi rama.Në letrën prej 11 faqe Meçi si përfaqësues i Shullazit, rendit disa prej arsyeve përse klienti i tij mbahet padrejtësisht në këtë regjim.

Sipas avokatit, Shqipëria nuk gjendet në kushtet e Italisë ku u përdor për herë të parë ky regjim pasi mafia vrau magjistratin Giovani Falcone. Po ashtu Meçi thotë se Shullazi s'ka mbajtur kontakt me asnjë organizatë kriminale, por për më tepër ka qenë punonjës i bibliotekë në burg.

Me anë të kësaj letre Shullazi dhe avokati i tij kërkojnë rishikimin e ligjit për sigurinë shtesë në burgje, njohur ndryshe si 41 bis. Ndërsa vendimi për izolimin e tij aktualisht është ankimuar në Apel dhe pritet vendimi final i gjykatës.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Lufta mes Azerbajxhanit dhe Armenisë/ Rama si kreu i OSBE: Nxis palët të bëjnë armëpushim para se numri i njerëzve në këtë konflikt të rritet më tej