Si të futesh në Britaninë e Madhe ilegalisht, manuali i reperit 20 vjeçar shqiptar merr vëmendjen e mediave britanike

20 vjeçari shqiptar Dijonis Biba ka marrë vëmendjen e mediave britanike pasi në kanalin e tij në Youtube dhe mediat e tij sociale jep ide sesi mund të futen ilegalisht në Britani.

Ylli i hip-hopit ka postuar 'video udhëzuese' në YouTube duke u mburrur për jetën në Mbretërinë e Bashkua, duke pirë në The Shard dhe me makina të shtrenjta.

Duke pozuar pranë makinave të shtrenjta Dijonis Biba padyshim që nuk e ka problem të tregojë stilin e tij të jetës.

Por mburrjet e reperit shqiptar nuk ndalen këtu, ai ka përdorur 'video udhëzuese' në YouTube për t'u mburrur me njohuritë e tij se si të futet në Britani në mënyrë të paligjshme.

Videot janë parë më shumë se 100,000 herë dhe përfshijnë këshilla për përdorimin e letërnjoftimeve të rreme, aeroportet ku këto dokumente false nuk do të zbulohen dhe  kërkesat për azil.

Biba përshkruan hapur se si ai erdhi në Britani ilegalisht dhe tregon se do të depërtohej nëse kjo kuptohej nga shteti. Në një video, e regjistruar fillimisht në llogarinë e tij në Instagram dhe më pas e në YouTube, ai përdori një hartë Google për të treguar rrugën që një mik i tij përdori për të arritur në Angli duke përdorur një ID të rreme Italiane.

Ai tregonte udhëtimin nga Shqipëria në Barcelonë dhe më pas me autobus në një aeroport të vogël Spanjoll të cilin Daily Mail ka vendosur të mos e përmendë.

Biba tha: 'Ky aeroport nuk përdoret nga shumë njerëz për të arritur në MB. Bleni një biletë në internet dhe merrni një taksi [për] t'ju sjellë në aeroport. Ecni ngadalë ndërsa i afroheni portës së hyrjes dhe përdorni kodin e shiritit të biletave në telefon. Pastaj ecni te kontrolli në skaner. Pastaj shkoni në vendin më të rëndësishëm ku duhet të tregoni ID tuaj. Duhet të buzëqeshësh si një djalë italian. Në këtë aeroport ID-ja juaj do të tregohet si e vërtetë pavarësisht se ajo është e falsifikuar. '

Në një video nga shtatori i vitit të kaluar, e cila është shikuar 30,000 herë, ai përshkroi se si të përdoret Irlanda si një derë e mundshme për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar duke përdorur kartat e rreme të identitetit rumune.

Duke iu përgjigjur pyetjeve nga një shikues, Biba shpjegoi se ai ishte në Londër megjithëse po mendonte të kthehej në Francë. Ai tha se e mori pasaportën e tij të rreme rumune nga një mik.

Dhe kur një shikues pyeti nëse do të kapej, reperi tha nëse kështu ai do të dëbohej përsëri në Dublin, ku ata morën shenjat e gishtave kur ai mbërriti.

Në fillim të këtij viti, Mail zbuloi një trafikant shqiptar të qenieve njerëzore i cili po shfrytëzonte një rrugë të lehtë për t'u futur në Britani përmes Dublinit duke përdorur dokumente të rreme. Kledjan Kurtaj.

YouTube ka refuzuar të heqë videot, duke pretenduar se ato nuk shkelin politikat e faqes. Ajo këmbëngulte se klipet treguan përvojën e Bibës në hyrjen në një vend, por nuk ofroi shërbime ose informacion të hollësishëm për të ndihmuar tranzitin ose kalimin e kufirit.

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pasditja sjell shpeshtim të vranësirave, njihuni me parashikimin e motit