Si u ndanë milionat nga akuzuarit e Qatargate! Përgjimi që ‘i nxori zbuluar’

Si u ndanë milionat nga akuzuarit e Qatargate! Përgjimi që ‘i nxori zbuluar’

Nën titullin “Akuzat e reja të të penduarit Antonio Panzeri”, gazeta Le Soir zbulon se ish-deputeti italian Antonio Panzeri ka marrë të paktën 2.6 milionë euro nga Katari, Maroku dhe Mauritania.

Një pjesë e këtyre shumave është rishpërndarë, sipas të penduarit, te eurodeputetët dhe asistentët e eurodeputetëve në periudhën 2018-2022. Katari, sipas tij, ishte “klienti” kryesor. Maroku kishte paguar të paktën 180,000 € në para cash (përveç dhuratave dhe udhëtimeve) dhe Mauritania 200,000 € vetëm për dy "bashkëpunëtorët" Pancheri dhe Giorgi".

Ish-deputeti po hedh akuza të rënda ndaj belgut Mark Tarabella, por edhe ndaj eurodeputetëve Andrea Coccolino, Eva Kaili dhe Lara Komi. Në këtë dosje për herë të parë figuron konkretisht emri i eurodeputetit italian nga Forza Italia (e djathta konservatore, nga grupi PPE në Parlamentin Europian), i cili nuk u zgjodh në vitin 2019, por zëvendësoi Silvio Berlusconin në nëntor 2022.

“Antonio Panzeri deklaron se u ka dhënë dhurata ose para dy ndihmësve dhe këshilltarëve politikë të grupit Social Demokrat (S&D),” shton Soir.

Gjithashtu, sipas Antonio Panzerit gjatë hapjes së Kupës së Botës, eurodeputeti do t'i kishte kërkuar presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, që të ndërhynte tek Emmanuel Macron për të inkurajuar planin evropian për të përjashtuar Katarin nga viza për të hyrë në zonën Shengen.

“Nuk e di nëse e ka bërë”, pranon ka thënë Pantseri, në audiopërgjim.

Nga ana tjetër, sipas përgjimeve të komunikimeve të Eva Kailit nga burgu i Harenit, ajo i ka kërkuar njërit prej të afërmve të saj të merrte një celular dhe USB që ishin ruajtur në një nga rezidencat e saj.

Shkëmbimi i parë i parave, 20,000 euro, dyshohet se ka ndodhur menjëherë pas zgjedhjeve evropiane 2019 në një restorant në Saint-Gilles. Kësti i dytë, është bërë në një restorant tjetër, këtë herë në prani të Francesco Giorgi. Më pas do të pasonin donacione të tjera, duke arritur në total "nga 120,000 në 140,000 euro" midis qershorit 2019 dhe qershorit 2022 me rreth  250,000 euro.

Përmbajtja e bisedave nxjerr në pah shqetësimin e Kailit për përfundimin e çështjes në të cilën ajo akuzohet, ndërsa zbulohen marrëveshjet e fshehta për marrjen me qira të pasurive të paluajtshme, për të mbuluar nevojat e tyre financiare.

“Eva po mendon të marrë me qira një apartament në Kolonaki për të pasur të ardhura”, thuhet në dokument për një bisedë të zhvilluar mesditën e 26 dhjetorit.

Eva dhe Madalena Kaili ende po flasin për nevojën e mbylljes apo riemërtimit të kompanive të tyre të interesit.

“Do të ndryshojnë emrin e kompanisë Madegroup në Hard, do të ndryshojnë edhe selinë”, thekson policia belge.

Në diskutim është edhe mundësia e mbylljes së kompanisë Real Estate me emrin “Aria” që Kaili dhe Georgie kishin krijuar së fundmi bashkë në qendër të Athinës.

Siç pohoi në dëshminë e tij Antonio Panzeri, Eva Kaili kishte pranuar të qëndronte në vitin 2017 ose 2018 për një javë në një nga dhomat luksoze të hotelit “Mamounia”, në Marrakech, së bashku me partnerin e saj, me shpenzimet e udhëtimit të mbulohet nga Abderrahim Atmoun, ndërsa Al Marri vendosi, gjatë një takimi në Doha të zhvilluar në mars ose prill 2019, të mbështesë fushatën elektorale të Eva Kailit për Parlamentin Evropian, duke i dhënë asaj 250 mijë euro, me qëllim që eurodeputetja greke t’i kthejë favorin më vonë nga vendi i saj në Parlamentin Evropian.

Gjithashtu, sipas Antonio Panzerit, gjatë fillimit të Kupës së Botës, eurodeputeti i kërkoi presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, të fliste me presidentin francez, Emmanuel Macron, për të inkurajuar planin evropian pa viza për hyrjen e Katarit. 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Ceremonia/ 1 mijë të diplomuar në mjekësi ‘hedhin kapelat’! Studentja: U bëra mjeke se doja të shëroja familjarët

Ceremonia/ 1 mijë të diplomuar në mjekësi ‘hedhin kapelat’! Studentja: U bëra mjeke se doja të shëroja familjarët