Situata epidemiologjike në Britaninë e Madhe e rënduar/ Nis vaksinimi me AstraZeneca

Situata epidemiologjike në Britaninë e Madhe e rënduar/ Nis vaksinimi me AstraZeneca

82 vjeçari, i pari që u vaksinua me AstraZeneca

BRITANIA E MADHE- Në Britaninë e Madhe ka nisur vaksinimi masiv i qytetarëve me AstraZeneca, ku i pari person i cili ka marrë dozën ditën e djeshme ishte një 82 vjeçar me dializë.

Sipas ministrit të shëndetësisë, vaksinimi me AstraZeneca do të fillojë në 6 spitale të ndryshme, për qytetarët.

Miratimi i kësaj vaksine anti-COVID ka ardhur edhe si pasojë i rritjes drastike të rasteve dhe rekordeve ditore të infektimeve në vend.

Në Britani është shfaqur edhe një variant i ri i COVID-19 i cili po përhapet me shpejtësi dhe po bëhet tepër shqetësues dhe kërcënues, duke rënduar kështu situatën epidemiologjike në vend.

Vaksina AstraZeneca është më e lirë dhe më e lehtë për tu transportuar pasi nuk ka nevojë të mirëmbahet në temperatura shumë të larta.

Ajo është miratuar më datë 8 janar në Britani, duke u bërë kështu vaksina e 3 e miratuar në vend pas Pfizer dhe Moderna.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Vizita në Britani të Madhe/ Rama takim me kryetarin e Kuvendit

Vizita në Britani të Madhe/ Rama takim me kryetarin e Kuvendit