S’ka policë burgjesh, Ministria e Drejtësisë kërkon ndryshimin e ligjit: Të rritet mosha e rekrutimit

Mungesa e stafit në Policinë e Burgjeve ka detyruar Ministrinë e Drejtësisë dhe Drejtorinë e Burgjeve që të kërkojnë ndryshime në ligj.  Kërkohet heqja e kriterit për moshën nën 35 për kandidatet që kërkojnë të rekrutohet në policinë e burgjeve pas nga s’ka pasur interes deri tani.

Aktualisht në stafet e burgjeve në rang vendi mungojnë 400 policë. Në burgjet e sigurisë se lartë mungesë të stafit policore, nga 70 deri në 80 policë. Këto ndryshme të kërkuara e propozuara nga ministri Manja do lehtësojnë edhe procedurat e rikthimit për te larguarit.

Pavarësisht se kanë kaluar më pak se dy vite nga hyrja në fuqi e ligjit nr. 80/2020, në praktikë janë shfaqur disa problematika, kryesisht sa i takon rekrutimit të punonjësve, të cilat duhet të adresohen. Drejtoria e Policisë së Burgjeve e ushtron veprimtarinë në nivel qendror dhe në 22 institucione të ekzekutimeve të vendimeve penale (IEVP). Për shkak të shumë problematikave të parashtruara rezulton se në 3 proceset e fundit të rekrutimit të punonjësit të rolit bazë në Policinë e Burgjeve numri i pjesëmarrësve ka qenë disa herë më i ulët se numri i vendeve të lira që kishte shpallur DPB, duke sjellë si pasojë zhvlerësimin e procesit të konkurrimit. Gjithashtu, është konstatuar se shumë konkurrentë janë skualifikuar nga e drejta për konkurrim për shkak të kriterit të përcaktuar në nenin 29, shkronja “ë” e ligjit nr. 80/2020, konkretisht kriteri i moshës nën 35 vjeç.

(Kliko këtu pë relacionin për projektligjin)

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)