Skandali me aksionet, Ajax shkarkon shefin ekzekutiv

Skandali me aksionet, Ajax shkarkon shefin ekzekutiv

Alex Kroes (qendër)

Shefi ekzekutiv i Ajax, Alex Kroes është pezulluar nga bordi mbikëqyrës i klubit holandez për akuzat për tregti të brendshme.

Në një deklaratë, bordi i klubit pretendon se Kroes bleu më shumë se 17.000 aksione në klub një javë përpara se emërimi i tij të shpallej më 2 gusht. Bordi tha se ai kërkoi këshilla të jashtme ligjore që "tregon se ai ka të ngjarë të jetë i përfshirë në tregti të brendshme".

Ajax thotë se ata synojnë të shkarkojnë holandezin 50-vjeçar. Kroes, i cili ka qenë në punë vetëm për pak javë, tha se do të kërkonte një gjykim mbi blerjet e tij nga mbikëqyrësi financiar holandez AFM dhe nuk e pranoi vendimin e bordit.

Ai tha se kishte blerë aksione të klubit në faza nga prilli 2022 deri në korrik 2023, duke u ndalur pasi emërimi i tij në Ajax u konfirmua "për të shmangur çdo keqkuptim".

Kroes shtoi se ai i bleu aksionet "nga besimi në klub, jo për të fituar para të shpejta" dhe kishte "siguruar pastërtinë e plotë" në bordin mbikëqyrës për pasuritë e tij.

Nëse gjatë historisë së lavdishme, klubi i holandez na ka mësuar me trofetë dhe sukseset e panumërta, në vitet e fundit 'Harkëtarët' janë kthyer në shtëpinë e skandaleve. Pas shkarkimit të Marc Overmars dhe Sven Mislintat, Alex Kroes është i radhës.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shkodër, ishte larguar nga shtëpia disa ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i 49-vjeçarit në ujërat e Bunës

Shkodër, ishte larguar nga shtëpia disa ditë më parë, gjendet trupi i pajetë i 49-vjeçarit në ujërat e Bunës