Skemë mashtrimi me TVSH në Tiranë, shitën produkte me vlerë 225 mln lekë pa faturë, 1 në burg, 3 detyrim paraqitje! Të përfshirë edhe zyrtarë të administratës

TIRANË- Një skemë mashtrimi me TVSH është zbuluar në Tiranë, ku 3 subjekte kanë shitur produkte me vlerë totale 225 mln lekë të reja duke iu shmangur detyrimeve tatimore. Kjo skemë mashtrimi i ka kushtuar buxhetit të shtetit 53 mln lekë të reja dëm. Gjykata e Tiranës ka caktuar masën arrest me burg për Serxho Mahmutaj, i cili ishte në krye të skemës së mashtrimit, ndërsa detyrim paraqitjeje është vendosur për tre tregtarët, Zenel Ruzaj, Endi Stafa dhe Panajot Kristo.

Skema e mashtrimit është zbuluar pas një hetimi disa mujor, ku u zbulua se 3 subjekte tregtare u krijuan për të kryer importet në favor të tregtarëve të ndryshëm, që këta të fundit ta marrin produktin pa faturë. Mahmutaj kishte përdorur emrat e këtyre 3 tregtarëve për të regjistruar subjektet dhe çdo veprim e ka kryer në emër të tyre.

Këto shoqëri, sipas Prokurorisë, kanë funksionuar si ‘nipte shëtitës’ dhe tregtarë që fshiheshin pas këtij aktiviteti kanë përfituar të ardhura duke mos deklaruar xhiron reale, shmangur detyrimet tatimore dhe duke i shkaktuar shtetit një dëm prej 53.000.000 lekësh të reja.

"Nga analizimi i provave të grumbulluara, rezulton se 3 subjekte tregtare u krijuan për të kryer importet në favor të tregtarëve të ndryshëm, që këta të fundit ta marrin produktin pa faturë. Këto shoqëri objekt hetimi, kanë funksionuar si ‘nipte shëtitës’ dhe personat (tregtarë) që fshihen pas këtij aktiviteti përfitojnë të ardhura duke mos deklaruar xhiron reale, shmangur detyrimet tatimore dhe duke i shkaktuar shtetit një dëm prej 53.000.000 lekësh.

Nga hetimet, rezultoi se këto subjekte kanë kryer importe të mallrave të ndryshme, të cilat janë përdorur për rishitje nga subjekti kundrejt pagesës (ose pa dijeninë e tyre). Shtetasi Serxho Mahmutaj ka përdorur të dhënat e tre shtetasveZenel Ruzaj, Endi Stafa dhe Panajot Kristo me të cilat ka regjistruar këto subjekte dhe ka kryer çdo veprim në emër të tyre", njofton Prokuroria e Tiranës.

Ndaj tyre rëndojnë akuzat për veprat penale ‘Krijimi i skemës së mashtrimit në lidhje me tatimin mbi vlerën e shtuar’, ‘Fshehje të ardhurash’ dhe ‘Moskallëzim të krimit’. 

Dyshohet se në këtë skemë kriminale mashtrimi janë të përfshirë persona, subjekte të tjera, studio kontabiliteti, si dhe funksionarë të administratës shtetërore, për të cilët vazhdojnë hetimet dhe veprimet procedurale për të dokumentuar të gjithë veprimtarinë kriminale.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Humb kontrollin e mjetit, vdes 22-vjeçari në Durrës! Dyshohet se pësoi atak kardiak

Humb kontrollin e mjetit, vdes 22-vjeçari në Durrës! Dyshohet se pësoi atak kardiak