Sot 8 dhjetori i rinisë, Kryemadhi: Momenti për të lënë pas dështimet e kësaj qeverie, të realizojmë ëndrrën e tyre europiane

Sot 8 dhjetori i rinisë, Kryemadhi: Momenti për të lënë pas dështimet e kësaj qeverie, të realizojmë ëndrrën e tyre europiane

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi

Sot përkujtohet 8 dhjetori, Dita e Rinisë në Shqipëri, ku 24 vjet më parë protestat studentore përmbysën regjimin komunist.

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, e ka kujtuar këtë ditë me anë të një statusi në “Facebook” ku shkruan se është koha e të rinjve. Ajo ka theksuar se do të vazhdojë të mbështesë të rinjtë, jo vetëm me fjalë por me veprime.

"30 vjet më parë, rinia e Shqipërisë ndezi një shpresë të re duke i dhënë vendit tonë një drejtim të ri. Kurajoja dhe vizioni i tyre çeli rrugën e afrimit të vendit tonë me familjen Europiane. Ashtu si të rinjtë e 30 viteve më parë, është rinia e sotme që mund t’i japi Shqipërisë drejtimin e ri për të cilin kemi nevojë. Një Shqipëri ku kushdo gjen shpresë, ku të gjithë kanë mundësi për punësim të mirëpaguar, ku çdo shqiptar ëndërron ta bëjë Shqipërinë shtëpinë e tij.

Unë do të vazhdoj të mbështes të rinjtë, jo vetëm me fjalë por me veprime, sepse është rinia e sotme që do të krijojë një të nesërme më të mirë në Shqipëri. Ne duhet të punojmë për të mbështetur fort brezin e ri dhe t’i japim atyre të gjitha mundësitë që kanë nevojë për të qëndruar në Shqipëri", tha ajo.

Sipas  kryetares së LSI ky është momenti i duhur për t’u integruar në Europë.

"Kemi nevojë për ndihmën e brezit të ri, që ta ndihmojë Shqipërinë të distancohet nga dështimet dhe që misioni kombëtar ‘Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa’, i cili ka 30 vjet që kumbon si thirrje, të mos përplaset më në murin e një politike që nuk dëgjon, por vetë ata të ndërtojnë Shqipërinë shtëpi të tyre. Shqipëria duhet të flasë më shumë me zërin e të rinjve të mrekullueshëm që kemi! Është koha e tyre!Le t’i dëgjojmë", shtoi ajo.

Prej vitit 2009, kjo datë përkujtohet si festë kombëtare në nder të të gjithë studentëve të dhjetorit 1990 dhe gjithë rinisë shqiptare kur më 8 dhjetor një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike.


Lajmi kryesor:

30 vjet nga Lëvizja Studentore/ Rama: Vite të jashtëzakonshme për shoqërinë tonë! Basha: E duam Shqipërinë si gjithë Europa! Meta: Koha për restart


Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bobo: 08/12/2020 14:27

  Na mbyten baxhellat me Monen ne krye.

  Përgjigju
 • ????????: 08/12/2020 08:32

  Arkitektja e deshtimit jeni ju qe u pasuruat keto 30 vjet per breza te tere. Eshte e pafalshme kjo qe kerkon ti, te ikin keta e te vish ti , a thua se nuk ke qene ne pushtet asnjehere. Ke 30 vjet qe vegjeton pa punuar asnje dite, thjesht duke share qeverine ke fituar pasuri. Pune qe e ben edhe me i padituri.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin