Sot 29 Nëntori, përkujtohet 77-vjetori i Çlirimit të Shqipërisë! Rama, Meta dhe Nikolla homazhe te Varrezat e Dëshmorëve

Sot me aktivitete përkujtimore e tematike festohet 29 Nëntori, 77-vjetori i Çlirimit të Shqipërisë nga forcat fashiste italiane e gjermane. Por këtë datë politika e feston të ndarë, pasi e djathta feston 28 nëntorin si ditën e Pavarësisë dhe të Çlirimit, ndërsa 29 nëntori është festë vetëm për të majtën.

Presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe kryetarja e Parlamentit Lindita Nikolla kanë kryer homazhe dhe nderime në Varrezat e Dëshmorëve, për dëshmorët e rënë për çlirimin e atdheut, ku  kanë vendosur kurora me lule. Gjithashtu më herët kryeministri Edi Rama postoi një video nga Rruga e Arbrit dhe në këtë formë, i uron shqiptarëve gëzuar 29 nëntorin, festën e Çlirimit të Shqipërisë.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria Nacinal Çlirimtare e Shqipërisë zhvilloi kryengritje të armatosur kundër okupimit të Shqipërisë. Prej 7 prillit të vitit 1939 Shqipëria kishte qenë e pushtuar nga Italia fashiste dhe pas kapitullimit të saj, në vjeshtë të vitit 1943, Shqipëria pushtohet nga forcat gjermane. 

Në fund të nëntorit 1944, pas Çlirimit të Tiranës, më 17 nëntor dhe pjesës kryesore të Shqipërisë së Veriut, mbetej te çlirohej qyteti i Shkodrës dhe qarku i tij.

Shkodra u çlirua më 29 nëntor të vitit 1944, datë kjo e cila shënon ditën e çlirimi të Shqipërisë. Shqipëria është vendi i parë në Ballkan që u çliruan me forcat e veta, ndërsa të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit u çliruan me ndihmën e Armatës së Kuqe.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:58
Ilir Meta uron festën e Ditës së Çlirimit me këngë partizane: Lavdi dëshmorëve dhe heronjve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare

Presidenti Ilir Meta ka uruar festën e Ditës së Çlirimit me këngë partizane.

‘Gëzuar ditën e çlirimit! Lavdi dëshmorëve dhe heronjve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, gjakut dhe sakrificave të bijve dhe bijave më patriotë për mbrojtjen e Lirisë dhe Sovranitetit të Shqipërisë!’- shkruan Meta.

Ora 10:26
77-vjetori i Çlirimit të Shqipërisë, Ambasada Amerikane: Gëzuar

Ambasada Amerikane në Tiranë ka uruar shqiptarë  për festën e çlirimit të vendit.

"Shqipëria shënon sot përvjetorin e 77 të Çlirimit. Në këtë festë zyrtare, shqiptarët nderojnë ata që sakrifikuan jetët në luftë dhe kremtojnë lirinë. Gëzuar Ditën e Çlirimit, Shqipëri!", shkruan Ambasada.

Ora 10:18
77-vjetori i Çlirimit të Shqipërisë, Rama, Meta dhe Nikolla homazhe në  Varrezat e Dëshmorëve

Presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe kryetarja e Parlamentit Lindita Nikolla kanë kryer homazhe dhe nderime në Varrezat e Dëshmorëve, për dëshmorët e rënë për çlirimin e atdheut.

Sot shënohet 77 vjetori i çlirimit të Shqipërisë, ku Meta, Rama dhe Nikolla kanë vendosur kurora me lule dhe janë përkulur në nderim të dëshmorëve të rënë.

Ora 08:40
Dita e Çlirimit, Nikolla: Vlerat e antifashizmit dhe të lirisë qëndrojnë në themelet e Shqipërisë demokratike

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, ka uruar shqiptarët me rastin e 29 Nëntorit, Ditës së Çlirimit të atdheut. Kryeparlamentarja nënvizon se sot është dita e mirënjohjes ndaj çlirimtarëve dhe e nderimit të dëshmorëve të lirisë. Në Luftën për çlirim shqiptarët u bashkuan rreth vlerave të antifashizmit dhe të lirisë, vlera të cilat qëndrojnë në themelet e Shqipërisë demokratike, shton Nikolla.

“Sot është 29 Nëntor, përvjetori i 77-të i çlirimit të atdheut nga pushtuesit nazi-fashistë. Sot është dita e mirënjohjes ndaj çlirimtarëve.  Është dita të nderojmë dëshmorët e Lirisë. Të përulemi me respekt para veteranëve të Luftës, një pjesë të vogël të të cileve i kemi ende midis nesh dhe të cilëve u uroj jetë të gjatë!

Në Luftën për çlirim shqiptarët u bashkuan rreth vlerave të antifashizmit dhe të lirisë, vlera të cilat qëndrojnë në themelet e Shqipërisë demokratike.

 Sot është koha të jemi bashkuar për përshpejtimin e rrugëtimit evropian të Shqipërisë, për të thelluar e avancuar reformat, në shërbim të zhvillimit të Shqipërisë, konsolidimit  të demokracisë dhe rritjes së mirëqenies së të gjithë qytetarëve. Gëzuar të gjithëve 29 Nëntorin, Ditën e Çlirimit të Shqipërisë!”- shkruan Nikolla.

Ora 08:05
Kryeministri Rama njofton hapjen e Rrugës së Arbrit: Gëzuar 29-Nëntorin Shqipëri

Në rastin e festës së Ditës së Çlirimit, kryeministri Edi Rama njoftuar hapjen e Rrugës së Arbrit, teksa ka uruar të gjithë shqiptarët.

‘Mirëmëngjes! Gëzuar 29 nëntorin’ , shkroi Rama.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/11/2021 03:48

  Kjo ceshtja e dates se clirimit,me duket pak qesharake dhe e cuditeshme.PD thote qe 29 koncidon me festen e Jugosllavise,prandaj nuk e njeh,pa llogaritur qe fitues dolen partizanet dhe komunizmi,nga ana tjeter,kur thuhet qe gjermanet u larguan ne 28,sikur te kene dashur qe te kishim dy gezime ne nje dite edhe kjo me duket si shume e stisur,per te qene e vertete!S.d.q,Gezuar diten e clirimit dhe fitores ne L.II.B!

  Përgjigju
 • Gerti: 29/11/2021 10:14

  Lavdi Deshmoreve te Kombit!

  Përgjigju
 • LORA: 29/11/2021 09:39

  G E Z U A R 29 Nentorin e Çlirimit te Shqiperise sone nga pushtuesit nazifashiste. I perhetshem kujtimi i vepres se Deshmorve te Atdheut dhe i clirimtareve te kesaj lufte epokale. G E Z U A R rrugen e Arbrit.Paste mbrothesi zhvillimore per gjithe zonen nga ajo kalon.

  Përgjigju
 • Tubi: 29/11/2021 08:06

  Lavdi partizaneve tane trima qe luftuan dhe dhane jeten per lirine e atdheut,i mbulofte turpi "demokratet"e pas viteve 90 me ne krye komunistin sali berisha e maskarenj te tjere qe perdhosen vepren e tyre e cila jeton e paharruar ne zemren dhe kujtesen e popullit,neveria dhe urrejtja do ti ndjeke gjithe jeten.

  Përgjigju
 • Ume: 29/11/2021 07:56

  Kuptohet qe bashkepunetoret e fashizmit dhe nazismit nuk kane si ta festojne 29 Nentorin. Ata ishin pakice ne ate kohe dhe ende sot jane pakice.

  Përgjigju
 • Une: 29/11/2021 07:54

  Kombi shqiptare mbijetoi per shkak te kesaj lufte. Pavaresia e Shqiperise ne te vertet u fitua me 29 Nentor te 1944. Pa kete lufte nuk do kishim kombe shqiptare. Ne France, Angli dhe ne Amerike fitorja mbi nazifashiznin festohet me krenari dhe madheshti. Do vij dita qe shqiptaret do ju kthehen vlerave.

  Përgjigju
 • Maks: 29/11/2021 07:40

  Lavdi vepres se clirimtareve Uroj per kete fest te gjith veteranet e luftes si dhe familjet e tyre Lavdi vepres sedeshmoreve qe dhan jeten pet lirin e pavaresin e vendit Dhe turpi riu ngeli bashkepyntereve te pushtuesve

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!