Sot festohet Fiter Bajrami, mijëra besimtarë myslimanë u falën në bulevardin 'Dëshmorët e Kombit'/VD

Ditën e sotme qindra besimtarë myslimanë falën namazin e Fitër Bajramit në bulevardin 'Dëshmorët e Kombit' në qytetin e Tiranës.

Sot, pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtarët muslimanë shqiptarë dhe ata në mbarë botën, festojnë Fitër Bajramin.

 Bajrami është dita e besimit të brengave, dita e shpresave të reja, është dita e të kujtuarit për njëri-tjetrin, dita e një jete të re, e pendesës për gabimet, e projekteve dhe veprave të mira. Dita kur mëritë, hatërmbetjet, xhelozia dhe smira marrin fund. Bajrami është solidarizim me mbarë shoqërinë. Zoti e ka veçuar Bajramin si moment gëzimi, prandaj neve na takon ta vlerësojmë në këtë mënyrë.

Myftiu i qytetit të Tiranës Ylli Gurra

Në fund, ai e mbylli duke u kërkuar myslimanëve që të mos pajtohen me islamofobinë dhe ekstremizimin.

Ndal dhe për të mos u pajtuar asnjëherë me mortajën e Islamofobisë, e të shikuar vrenjtur myslimanët. Të gatshëm të përballemi me ato, që janë gjithçka dhe vetëm islam nuk janë, mortaja e islamizamve të pafund.  

Ylli Gurra
/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • anonim: 16/06/2018 09:17

  Po ku jemi ketu ne Arabi?Turp i madh doni ne EU ju.

  Përgjigju
 • Tmerr i tmerreve: 15/06/2018 19:58

  Xhaxhi do bënte mirë të ngjallej vit për vit vetëm për disa ditë të “veçanta”

  Përgjigju
 • KRYQI: 15/06/2018 09:31

  PO LERENI ORE ISLAMOFOBINE.ESHTE SJELLJA JUEJ E DHUNSHME QE PERDITE E ME SHUME BEHET E PADURUESHME!! ANSJE NGA BESIMET E TJERA NE SHQIPRI NUK DIMOSTRON KESHTU NE HAPESIRAT PUBLIKE DUKE FYER EDHE SIMBOLET KOMTARE!! VAZHDONI TE DEMOSTRONI NENSHTIMIN TUEJ NDAJ PUSHTUESIT ME TE ZI QE KA NJOHUR HISTORIA E KETIJ KOMBI DHE AKUZONI TE TJERET PER ISLAMOFOBI!! ASKUSH NUK KA FRIKE NGA FORCA JUEJ MORALE POR NGA DHUNA JUEJ QE PERDORNI E QE PREDIKONI. EDHE SOT KENI DHUNUAR KUSHTETUTEN E REPUBLIKES SE SHQIPRISE DHE FYER SHQIPTARET QE NUK JANE TE KETIJ BESIMI!! PO JU NUK BESONI!! JU DIMOSTRONI PUBLIKISHT INFERIORITETIN TUEJ DHE DONI TU IMPONOHENI TE TJERVE!! KJO ESHTE DHUNE! KJO ESHTE FOBI!!

  Përgjigju
  • Skanderbeg: 15/06/2018 10:16

   Shum gabime drejtshkrimore vella. Meso te shkruash,lej paragjykimet.

 • Mirditor: 15/06/2018 09:24

  O SHQIPTAR SHKONI TE PUNA, SE PUNA JU MBAN LARG NGA SHPëRLARJA E TRUNIT FEJA ASHT PERSONALE NE SHQIPERI PO E KALOJN KOHEN TE KISHA E TE XHAMIJA GJITH DITEN SE NUK KA PUNE PRA KJO MUND TE JETE E RREZIKSHE, SHIFNI VENDET EVROPIANE QE NJERZIT JAN TE PUNA DHE NUK MERREN ME FENE, SIKUR PO NDODH NE VENDE TE VARFARA SI SHQIPERIA.

  Përgjigju
 • Shqiptar: 15/06/2018 09:14

  Per cfare u be gjithe ajo xhami ne mes te Tiranes ,prape faleni ne rruge ,,se kuptoj kete popull !!!

  Përgjigju
 • Era: 15/06/2018 09:08

  Nuk esht turp, ku e shikon turpin? Qe nga renja e komunizmit mysulmanet e bejn lutjen ne shesh mua nuk me bezdis aspak jam katolike, perkundrazi gezohem qe ne shqiperi mubd te lutesh ne kish mund te lutesh ne shesh pa asnje problem. Gezuar te gjith myslimaneve

  Përgjigju
 • Kafsha: 15/06/2018 08:14

  Askush nuk eshte kunder festës, por kundër manifestimit të saj në shesh publik. Mblidhuni ore në kisha e në xhami, pse duhet në shesh publik? Rrespektoni mjediset publike që nuk janë ambjente fetare! Shqipëria nuk eshte as Vatikan e as Mekë, turp!

  Përgjigju
  • Skanderbeg: 15/06/2018 10:18

   Sheshi eshte per te gjithe,edhe per koncerte edhe per partit.

 • Sondazhi i ditës:

  Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Pesë policë rrahin për vdekje 25-vjeçarin afrikano-amerikan, publikohet VIDEO

SHBA/ Pesë policë rrahin për vdekje 25-vjeçarin afrikano-amerikan, publikohet VIDEO