Sot u gjendën eshtra, cili ishte aksioni që ndërmorën FA-të në tunelin e Qafë Shtamës (FOTO)

Pamje nga aksioni i FA në tunelin e Qafë Shtamës

Ditën e sotme në tunelin e Qafë Shtamës u gjet një skelet njeriu. Por më datë 28 gusht në të njëjtin tunel, Forcat e Armatosura të Shqipërisë morën përsipër aksionin e pastrimit të tij.

Gjatë misioni të FA-ve gjysma e tunelit u pastrua nga lëndë të plasura dhe të paplasura, duke hequr 9.5 ton municione, të cilat më pas u asgjësuan në poligonin e Bizës.

Aksioni që ndërmorën FA-të në tunelin e Qafë Shtamës

Siç edhe njoftoi ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në statusin e saj përveç 2 tuneleve, FA pastruan edhe sipërfaqen rreth tuneleve duke hapur edhe rrugën mes tyre.

Aksioni që ndërmorën FA-të në tunelin e Qafë Shtamës

Sipas ministres Xhaçka, pika më problematike e 1997 do të ishte e pastër brenda muajit shtator.

Aksioni që ndërmorën FA-të në tunelin e Qafë Shtamës

Postimi i ministres Xhaçka në Facebook më 28 gusht:

Tunelet e Selicës në Burrel morën 23 jetë në vitin 1997 dhe mbi 20 vite më pas vijonin të kërcënonin jetën e banorëve të zonës. Pas përfundimit të tunelit të parë, Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë nisur punën për pastrimin e të dytit. Deri tani është pastruar nga lëndët e plasura dhe të paplasura gjysma e tunelit, duke hequr prej andej 9.5 ton municione, të cilat janë asgjësuar në poligonin e Bizës.Veç 2 tuneleve, FA kanë pastruar sipërfaqen përreth tyre, si dhe kanë hapur me mjetet e tyre rrugën. Brenda shtatorit do të jetë e pastër edhe pika më problematike e mbartur nga viti 1997.


Lajmi kryesor:

Tragjedia e 1997/ Xheniot gjejnë skelet njeriu në tunelin e ushtrisë në Qafë Shtamë (FOTO)


  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Problematika në Gjirokastër nga moti i keq, përmbyten rrugët në disa lagje