Bindja Demokratike/ Spahiu: Rudina Hajdari të udhëheqë polin e tretë përballë Ramës e Bashës

Sot Rudina Hajdari krijoi partinë e re 'Bindja Demokratike' ndërsa të martën do ta regjistrojë për të shkuar kështu drejt zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Ndërkohë që po sot, Aleanca Kuqezi njoftoi regjistrimin në KQZ për zgjedhjet lokale duke e dërguar në 26 numrin e partive që do të marrin pjesë, ndërsa PD-LSI dhe disa nga partitë në koalicionin opozitar kundër Ramës akoma nuk janë regjistruar.

Ish-kreu i Aleancës Kuqezi Kreshnik Spahiu në një lidhje telefonike në edicionin qendror të lajmeve në Report Tv nga Berlini u shpreh se  është e domosdoshme që të krijohet një pol i tretë përballë Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste për të larguar Bashën dhe Ramën. "Unë kam kontaktuar vazhdimisht me lideren e re, Hajdari dhe i uroj asaj suksese. Inkurajoj një koalicion të bashkuar opozitar, ti shpallin opozitë dyshes PD-PS. Nëse do të rrinë të distancuar do të jenë të dështuar. Shqipëria ka nevojë për pol të tretë" tha ai.

Ai tha se ka pasur oferta për t'u rikthyer në Shqipëri, por nuk do ta bëjë një gjë të tillë për zgjedhjet lokale.  Opozita e vjetër deklaroi se nuk pranon mbajtjen e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019, nëse më parë nuk largohet kryeministri Edi Rama. Pjesëmarrja në zgjedhje e opozitës kushtëzohet vetëm me krijimin e një qeverie tranzitore që do të garantojë mbajtjen e tyre të lira dhe të ndershme.

Por, Spahiu thotë se pavarësisht nëse merr pjesë apo jo opozita e vjetër zgjedhjet duhet të zhvillohen, pasi edhe në 1998 në referendumin për Kushtetutën, Berisha bojkotoi, por procesi u njoh nga ndërkombëtarët dhe Kushtetuta është në fuqi. "Sali Berisha e ka përdorur njëherë bojkotin 21 viteve më parë, shtator 1998, PD-ja bojkotoi votimet për referendum, gjysma e popullit nuk mori pjesë, por votimet u njohën nga e gjithë bota dhe sot Shqipëria aplikon Kushtetutën e miratuar me referendum nga bojkoti i PD-së. Bojkoti është një shitje në heshtje, përpjekje për destabilizi" tha ai.

Intervista e plotë e Kreshnik Spahiut në Report Tv
Si e shikoni pjesëmarrjen e Aleancës Kuqezi në zgjedhjet e 30 qershorit?
Do të doja të deklaroja që vendimin për të marrë pjesë në zgjedhje të Aleancës Kuqezi dhe partisë së Rudina Hajdarit e kam mësuar pak më parë në media. Është një vendim i rëndësishëm, por dy vite më parë marrëveshja Rama-Basha ka hapur një kapitull të ri dhe shpresoj që të mos ndodhë sërish. Unë i kam sugjeruar AK-së dhe Rudinës, së pari u uroj suksese në zgjedhjet lokale dhe me vendosmëri do  u kërkoja me bindje, apo partive të tjera të reja nëse do të përsëritet një marrëveshje si ajo e 17 majit, e cila do të shtynte afatet kushtetuese këto parti duhet të bojkotojnë. Pjesëmarrja e tyre duhet të jetë respekt për afatet Kushtetuese dhe nëse do të ketë pazar politik, atëherë të gjitha partitë duhet të denoncojnë këtë shkelje. Shpresoj që të mos ndodhë ajo që ndodhi dy vite më parë dhe hoqi mundësi për të kandiduar me koalicione. Pjesëmarrja është për shmangie e luftës civile që kërcënon Berisha, që është skenar rus për të destabilizuar Shqipërinë, Kosovën dhe rajonin. Kjo i çon ujë mullirit të Putinit dhe Moskës. Rusia kërkon mos integrimin e Ballkanit në BE.

Në 23 qershor 2017 morët 10 mijë vota, po tani cilat janë pritshëmritë për AK-në?
Shumë nga partitë me karakter patriotik nuk kanë pasur sukses në fillime. Ne nuk pranuam koalicion me Ramën dhe tani gjysma e shqiptarëve duan largimin e tij. Një nga gabimet e Ramës ishte mos arrestimi i ish-zyrtarëve të demokratëve, pasi Shqipëria duhet të ecte në rrugën që ndoqi Kroacia. Sot kryeministri maqedonas nxori fletë arresti për gjysmën e qeverisë. Ky është një gabim fatal që qeveria e re. Kam pasur disa oferta për t'u rikthyer qoftë nga Aleanca dhe të tjera, por për shkak të projekteve që kam nga organizatat ndërkombëtare në Gjermani jam i vendosur të mos kthehem në këto zgjedhje lokale. Por nëse do të kthehem në politike do të kthehem me një kauzë, arrestimin e peshqve të mëdhenj në politikë. Me katër arrestime sot shpëton Shqipëria, mund të ndërtojmë një Shqipëri tjetër. Duke i hequr vizën katër peshkaqenëve të politikës mund të lëvizin të lirë katër milionë të tjerë. Nëse do të lejojmë riciklimin politik të njerëzve të kriminalizuar do të ishte fatale. Vetëm një marrëveshje Rama-Basha, që dirigjohet nga Berisha do të ishte e papranueshme për të ndaluar ndarjen e bashkive në tavolinë apo rotacion politik.

Kjo do ta çonte Shqipërinë 20 vite pas. Ky është skenar i një njeriu, që e ka provuar bojkotin. Sali Berisha e ka përdorur njëherë bojkotin 21 viteve më parë, shtator 1998, PD-ja bojkotoi votimet për referendum, gjysma e popullit nuk mori pjesë, por votimet u njohën nga e gjithë bota dhe sot Shqipëria aplikon Kushtetutën e miratuar me referendum nga bojkoti i PD-së. Bojkoti është një shitje në heshtje, përpjekje për destabilizim. Askush nuk ka të drejtë të bllokojë votimet. Berisha ndihet i kërcënuar, SHBA i ka vendosur kushtet. Izolimi i Berishës solli djegien e mandateve, dhe nxjerrjen e PD-së nga parlamenti. Basha nuk kishte forcë për të nxjerrë Berishën dhe PD-në nga parlamenti. Ndërkombëtarët janë lodhur me Bashën. Sali Berisha kërcënon me destabilizim, që të ulet në negociata. Ndërkombëtarët duan të djegien mandatin e Berishës përgjithmonë që të mos jetë pjesë e parlamentit. Amerikanët thonë troc, inkurajojmë deputetët e rinj. Basha i vetmi lider në botë, që shkatërron opozitën. Në opozitë ke nevojë për bashkim, por kreu i saj vetëm largon, lista e tradhtarëve është më e gjatë e qëndrestarve.

A do i bashkoheni Bindjes Demokratike?
Unë kam kontaktuar vazhdimisht me lideren e re, Hajdari dhe i uroj asaj suksese. Ftesave unë u jam përgjigjur negativisht, kam një kontratë që nuk mundet ta ndërpres me dy organizata të mëdha ndërkombëtare, për momentin nuk mund të përfshihem në zgjedhjet lokale. Inkurajoj një koalicion të bashkuar opozitar dhe i shpallin opozitë dyshes PD-PS. Nëse do të rrinë të distancuar do të jenë të dështuar. Shqipëria ka nevojë për pol të tretë. Opozita e re ka zgjedhur koalicionin me Amerikën, ndërsa e vjetra me Monikën. Lëreni Lulin me Monikën dhe Berishës të izolohet, lëreni të vetëvritet. Në 30 qershor nuk do të jem në Shqipëri. Sfida ime do të jetë kundër Ramës dhe Berishës për t'i larguar. Metën, Bashën, Berishën për t'i larguar nga politika. Basha për 14 vite ka mbajtur 14 poste, Berisha është provuar 28 vite, Rama 20 vite në pushtet, këta janë konsumuar. Ka ardhur koha për ndryshim....

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento

Komente

  • Zyberi: 20/04/2019 23:20

    PERCA DHE SHKATERO KETO JANE PASOJAT E Z HAJDARI Z RAMA ESHTE FITUES

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Sulmuesi kosovar Muriqi kalon tek Lazio, detajet e transferimit dhe sa përfitojnë Besa e Teuta