Ruajtja e ikonave, restauruesit që kurojnë thesaret e UNESCO-s në Berat rrëfejnë ‘sekretet’! Si zgjidhen ngjyrat dhe teknika që aplikohet

Realizimi i një ikone bëhet sipas një procedure të përcaktuar dhe shumë interesante. Dy restauruesit Altin Tabaku dhe Milto Bibo që kurojnë dhe mbajnë në jetë thesaret e qytetit të UNESCO-S janë të vetmit që punojnë për restaurimin afreskeve në kisha, pikturave murale në objektet kultit.

Ata zbulojnë disa nga sekretet e realizimit të një ikone. Interesante është jo vetëm procedura e ndjekur por ngjyrat e përzgjedhura. Boja përgatitej nga e verdha e vezës së cilës i shtoheshin ngjyrat e nxjerra nga bimë të ndryshme.

Sot në duar kanë dy ikonat “Shën Mëria mbi fron”, njëra me autor Gjergj Johan Çetiri me prejardhje nga Kisha e Shën Thanasit, Karavasta, Lushnjë dhe tjetra me autor Kostandin Zografi me prejardhje nga fshati Vanai i Fierit. Ato janë pjesë fondit të Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Berat, ku presin edhe 300 ikona të tjera për t’iu nënshtruar restaurimit, secila prej tyre është një pasaportë e rëndësishme për thesaret trashëgimisë shqiptare.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Festa speciale e Spanjës, Yamal dhe Williams 'tërbohen' në fushë dhe dhomat e zhveshjes (VIDEO)

Euro 2024/ Festa speciale e Spanjës, Yamal dhe Williams 'tërbohen' në fushë dhe dhomat e zhveshjes (VIDEO)