Specialisti Ylli Merja në Report Tv: Ja recetat më efikase me qepë dhe hudhër, largojnë virozat, kollën dhe dhimbjen e kokës

Me uljen e temperaturave fillojnë edhe virozat e stinës si edhe gripi, të cilat nuk kursejnë as fëmijët. Në rubrikën “ Bima dhe Shëndeti” në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, mjeku popullor Ylli Merja këshilloi përdorimin e qetësuesve natyralë, që ju largojnë menjëherë kollën dhe ngjirjen e zërit, si dhe largimin e ujit nga organizmi, përmes një recete të thjeshtë që mund ta realizoni vetë në kushtet e shtëpisë.

Ja çfarë përmban receta:

-         qepë të kuqe, hudhër, xhinxher, mjaltë

-         Grini 2 qepë të kuqe, 30-40 thelpinj hudhre, një copë xhinxher me madhësinë e një kokrre qepe

-         Hidhni  4-5 lugë gjelle mjaltë

-         Përziejini mirë

-         Hidheni në një shishe të errët ose vazo dhe mbështilleni me një varak alumini

-         Konsumohet 3 x 1 lugë supe në ditë para buke për të rriturit

-         Për famijët 0-4 vjeç 3 herë nga 1 lugë kafe

-         Për fëmijët 5-12 vjeç 3 herë nga 1 lugë çaji

Ndër të tjera, ai sygjeroi edhe një recetë tepër të vlefshme për të forcuar flokët dhe në të njëjtën kohë të shpëtoni nga dhimbja e kokës.

Përzierja me qepë, hudhër, limon për forcim floku dhe shkëlqim  si dhe për qetësimin e dhimbjeve të forta të kokës:

-         Grijmë një qepë të kuqe, 5-8 thelpinj hudhre dhe një kokërr limon

-         Masa e përgatitur vendoset në kokë

-         Mbështjellim flokët dhe maskën me një shami

-         Lëreni 1.5 - 2 orë

-         Hiqeni, shpëlajeni kokën dhe thani flokët

-         Pasi thahen flokët mund të vendoset maska e flokut

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol