Sporti i ri olimpik? Ivan Scott arrin të qethë 749 dele në 8 orë (VIDEO)

Në një vend si Zelanda e Re, ku jetojnë rreth 4 milionë njerëz dhe mbi 40 milionë dele, shumica e qytetarëve e konsiderojnë qethjen e deleve sport kombëtar, në të njëjtin nivel me regbi-në dhe garat e barkave me vela. Kohët e fundit, Federata Kombëtare e Fermerëve, një grupim me ndikim të madh në vendet e Oqeanisë, ka propozuar që kjo disiplinë të njihet edhe ndërkombëtarisht dhe që "atletët" berber më të talentuar, të marrin pjesë jo vetëm në Lojrat e Commonwealth-it por dhe në Lojrat Olimpike.

Si çdo vit në muajin mars, në qytetin e Masterton u organizua Kampionati Botëror i qethjes se deleve. Berberet fermerë që marrin pjesë në këtë kompeticion, vijnë nga vendet ku flitet gjuha angleze si Irlanda, Australia, Anglia dhe Afrika e jugut. Çmimi “Gërshëra e Artë” me të cilin shpërblehet qethësi më i mirë, këtë vit u bë pronë e irlandezit Ivan Scott,  i cili arriti të qethte 749 dele në vetëm 8 orë. 

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Basha poston foto me Kurtin pas votimit për Kosovën në KiE: Duke ndarë gezimin e kësaj arritje të madhe

Basha poston foto me Kurtin pas votimit për Kosovën në KiE: Duke ndarë gezimin e kësaj arritje të madhe