Stilisti italian prezanton koleksionin e dimrit, ja arsyeja pse zgjodhi Venecian

Stilisti italian prezanton koleksionin e dimrit, ja arsyeja pse zgjodhi Venecian

Foto nga sfilata e Stefano Riccit

Stilisti italian Stefano Ricci ka prezantuar koleksionin e tij vjeshtë dimër 2020-2021 në Shën Rokos të Venecias.

Veshjet e mrekullueshme të prezantuara nga Ricci janë ndërthurur me koleksionin më të madh të pikturave në botë të mjeshtrit italian të shekullit të XVI, Tintoretto.

Kostumet e mëndafshta të prezantuara nga Ricci, mund të jenë të qepura më së miri, por sidoqoftë, nuk janë ideale për tu veshur në mesin e përmbytjeve të jashtëzakonshme që kanë mbërthyer Venecian.

Ai kishte një mendim strategjik në lidhje me zgjedhjen e vendit ku do të prezantonte koleksionin.

Xhaketat apo kravatat e lëkurës së dhelprave largojnë sëmundjet dhe veçanërisht përmbytjet, sipas historisë.

Ngjyrat e përdorura në koleksionin e Riccit, lidhen me veprat e Tintorettos.

"Për koleksionin tonë të rradhës, më kujtoni të përfshij edhe çizmet e shiut", është shprehur Filippo Ricci, ndërsa ai prezantoi koleksionin.

Marka e veshjeve për meshkuj dhe aksesorë në Firence janë veshur nga Andrea Bocelli, Morgan Freeman apo Tom Cruise.

Veshjet e papërshkrueshme nga shiu ishin pjesë e koleksionit të stilistit të famshëm italian.

Marka e themeluar në 1972, është investuar në trajnimin e njerëzve në artin e bukurisë, zanatet që përdorin duart.

Shumë të rinj janë bashkuar me persona që kanë 20 vjet përvojë në rrobaqepësi, stoli ose lëkurë.

Shkolla e Shën Rokos është themeluar pasi një grup njerëzish vendosën të mblidheshin dhe të luteshin kundër epidemisë së murtajës që shpesh shkatërronte qytete porte si Venecia.

Ajo u themelua në gjysmën e dytë të shekullit të XV, rreth vitit 1470, ku shumë persona dhuruan dhe e pasuruan vendin.

Tintoretto ka  pikturuar një skenë nga Testamenti i Vjetër në lidhje me një shenjë të dërguar nga Zoti, ku sëmundja vdekjeprurëse goditi përsëri, duke vrarë një të katërtën e qytetit.

Ngjyrat e përdorura në koleksionin e Riccit, lidhen drejtpërdrejt me veprat e Tintorettos.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tentoi të fuste në Shqipëri ilaçe kontrabandë, arrestohet 54-vjeçari në Morinë

Tentoi të fuste në Shqipëri ilaçe kontrabandë, arrestohet 54-vjeçari në Morinë