Stoltenberg vizitë në Seul dhe Tokio, për forcimin e bashkëpunimit NATO-Azi: E domosdoshme

Stoltenberg vizitë në Seul dhe Tokio, për forcimin e bashkëpunimit NATO-Azi:  E domosdoshme

Jens Stoltenberg dhe Yoon Suk-yeol

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg mbërriti në Korenë e Jugut të dielën, ndalesa e parë e një udhëtimi që përfshin edhe Japoninë dhe ka për qëllim forcimin e lidhjeve me aleatët e SHBA-së, përballë luftës në Ukrainë dhe konkurrencës në rritje me Kinën.

Në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, Stoltenberg takoi Ministrin e Jashtëm Park Jin dhe pritej të takohej me Presidentin Yoon Suk-yeol dhe Ministrin e Mbrojtjes Kombëtare Lee Jong-Sup.

NATO është e shqetësuar për provat “e papërgjegjshme” me raketa dhe programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut, ndërsa lufta në Ukrainë pati pasoja për Azinë, i tha zoti Stoltenberg ministrit Park në fillim të takimit, duke përmendur dyshimin se Koreja e Veriut po ofron mbështetje ushtarake për përpjekjet ruse të luftës.

Të dy zyrtarët përmendën "vlerat e përbashkëta" midis vendeve të NATO-s dhe Koresë së Jugut.

"Duke pasur parasysh sfidat e sotme të pashembullta globale, ne besojmë se solidariteti midis vendeve që ndajnë vlerat e lirisë, demokracisë dhe sundimit të ligjit është më i rëndësishëm se kurrë," tha zoti Park.

Sekretari i përgjithshëm ka planifikuar të hënën takime në Tokio me kryeministrin Fumio Kishida dhe zyrtarë të tjerë japonezë.

NATO do të mbetet e fokusuar në Evropë dhe Amerikën e Veriut, por vendet anëtare të saj preken nga sfidat e sigurisë në mbarë botën, tha zoti Stoltenberg për agjencinë e lajmeve të Koresë së Jugut Yonhap në një intervistë.

"Ne duhet të përballemi me këto kërcënime dhe sfida globale, përfshirë sfidat që vijnë nga Kina, dhe një nga mënyrat për ta bërë këtë është, sigurisht, të punojmë më ngushtë me partnerët në rajon," tha ai.

Si Pheniani edhe Moska kanë mohuar që Koreja e Veriut t’i ketë dërguar armë Rusisë për luftën në Ukrainë./VOA

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij