Studentët e Elbasanit kthehen në banka, të pavaksinuarit ‘shpëtojnë’ me një këshillim, futen në auditorë! Studenti për Report TV: Do e bëj vetëm nëse humb vitin

Sot pas një viti larg, studentët kanë mbushur sërish auditorët, vetëm se këtë herë “pasaporta” për të hyrë në Universitet është vaksina anti-COVID.
Studentët e Elbasanit, disa prej tyre të pavaksinuar i janë drejtuar auditorëve me shpresën se do të mund të futen në mësim edhe pa plotësuar kushtin kryesor.

Sipas burimeve të Report Tv, sot do të lejohen në auditorë dhe pasi të verifikohen, do të këshillohen që të kryejnë vaksinën anti-COVID.

Sot do lejohen te futen ne auditorë do verifikohen dhe nwse nuk kane bere vaksinën do këshillohen

Një studentë i pavaksinuar, duke folur për mikrofonin e Report Tv u shoreh se do e bënte vaksinën  vetëm nëse do të rrezikonte humbjen e vitit shkollor. Ai bëri edhe një thirrje për autoritetet, duke thënë se studentët duhet të kenë liri në zgjedhje.

“Nuk e kam bërë, nuk ka dëshirë ta bëjë. Nuk kam informacione si do të futem. Nëse do të rrezikoj të humb vitin, do ta bëjë me detyrim. Thirrja ime për autoritetet është që studentët të kenë liri në zgjedhje. Ashtu siç kanë të drejtën të arsimohen dhe të gjejnë një punë të mirë, ashtu edhe vaksina duhet të bëhet e tillë. Të pavaksinuarit duhet të jenë shumica.”, u shpreh ai.

Një tjetër studente tregoi se e bëri vaksinën anti-COVID në mënyrë që t’i lejohej të futej në auditorë, ndërsa theksoi se nëse nuk do ia kërkonin me kaq ngulm nuk do e kishte e bërë.

 “E bëra tani dhe e bëra për shkollën, për të ndjekur studimet në auditor, nëse nuk do e kërkonin me kaq ngulm nuk besoj se do e bëja.”, tha ajo.

Një tjetër tha se e bëri vetëm 2 ditë më parë, për shkak të fillimit të vitit të ri akademik.

“E bëra para 2 ditësh, posaçërisht për fillimin e shkollës.”, tha ajo.


Lajmi kryesor:

Tension në universitete, studentët nuk lejohen pa vaksina! Në Elbasan, Korçë e Durrës sfidohet urdhri i ministres! Pas protestës futen në auditorë edhe studentët e 'Natyrës'


J.GJ./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën