Studim: Dhuna psikologjike dhe fizike te gratë shtatzëna ndikon në zhvillimin e trurit të foshnjes në të ardhmen

Studim: Dhuna psikologjike dhe fizike te gratë shtatzëna ndikon në zhvillimin e trurit të foshnjes në të ardhmen

Foto ilustruese

Dhuna psikologjike, emocionale apo fizike tek gratë shtatzënë ndikon në zhvillimin e trurit të foshnjës. Një studim në universitetin e Bath në bashkëpunim me studiues nga universiteti i Cape Town analizuan skanimet e trurit të 143 foshnjave të Afrikës së Jugut, nënat e të cilëve kishin qenë subjekt i dhunës nga partneri gjatë shtatzënisë. Dhuna nga partneri përfshin abuzim ose sulm emocional, fizik dhe/ose seksual. Skanimet e trurit u morën kur foshnjat ishin mesatarisht vetëm 3 javë, kështu që çdo ndryshim që u vu re ka të ngjarë të jetë zhvilluar brenda mitrës.

Duke publikuar gjetjet e tyre në revistën Developmental Cognitive Neuroscience, ekipi hulumtues raporton se dhuna e nënës gjatë shtatzënisë shoqërohet me ndryshime në strukturën e trurit tek foshnjat e vogla të identifikuara menjëherë pas lindjes. Kjo ishte e dukshme edhe kur studiuesit morën parasysh përdorimin e alkoolit nga nëna dhe duhanin gjatë gjithë shtatzënisë, si dhe ndërlikimet e shtatzënisë.

E rëndësishmja, efektet e ekspozimit ndaj dhunës mund të ndryshojnë sipas gjinisë së foshnjës. Për vajzat, dhuna e nënës gjatë shtatzënisë ishte e lidhur me një amigdalë më të vogël, një zonë e trurit e përfshirë në zhvillimin emocional dhe social. Për djemtë shoqërohej me një bërthamë më të madhe kaudate, një zonë e trurit e përfshirë në funksione të shumta duke përfshirë ekzekutimin e lëvizjes, të mësuarit, kujtesën, shpërblimin dhe motivimin.

Ndryshimet e hershme në strukturat e trurit mund të shpjegojnë pse fëmijët, nënat e të cilëve përjetojnë nivele të larta stresi gjatë shtatzënisë, kanë më shumë gjasa të kenë probleme psikologjike në fëmijëri ose në jetën e mëvonshme. Dallimet seksuale në zhvillimin e trurit mund të ndihmojnë gjithashtu në shpjegimin pse vajzat dhe djemtë shpesh zhvillojnë probleme të ndryshme të shëndetit mendor. Megjithatë, studiuesit paralajmëruan se studimi nuk analizoi zhvillimin emocional dhe kognitiv te fëmijët.

Hulumtuesja kryesore, Dr Lucy Hiscox nga Departamenti i Psikologjisë në Bath, shpjegoi: “Gjetjet tona janë një thirrje për të vepruar mbi ndërgjegjësimin kundër dhunës në familje: njohja, përgjigjja dhe referimi. Parandalimi ose veprimi i shpejtë për të ndihmuar gratë t'i shpëtojnë dhunës në familje mund të jetë një mënyrë efektive për të mbështetur zhvillimin e shëndetshëm të trurit tek fëmijët. Ndërsa studimet e mëparshme kanë shqyrtuar ndikimin e stresit të nënës në shtatzëni dhe ndikimet e tij në zhvillimin e trurit të fëmijëve, ky është i pari që shqyrton abuzimin në familje. Fëmijët e përfshirë në këtë studim tani janë të moshës 8-9 vjeç dhe kërkimi i mëtutjeshëm po teston nëse ndryshimet në strukturën e trurit të parë në moshën 3 javësh vazhdojnë ose ndryshojnë me kalimin e moshës.

Për këtë studim, ekipi nga Bath punoi me studiues në Universitetin e Cape Toën (UCT) për të analizuar të dhënat nga një studim i madh i grupit të Afrikës së Jugut, Studimi i Shëndetit të Fëmijëve Drakenstein (DCHS), i udhëhequr nga pedriatja e Afrikës së Jugut, Profesoresha Heather Zar. DCHS ka gjurmuar 1143 fëmijë që nga lindja me mbledhjen e të dhënave në vazhdim. Bashkëautorja, Profesor Kirsty Donald, një neurolog pediatrik dhe shef i Divizionit të Pediatrisë së Zhvillimit në UCT shtoi: “Strategjitë që ndihmojnë në identifikimin dhe mbështetjen e nënave shtatzëna për rreziqe të shumta të mundshme për foshnjat e tyre të palindura do të kërkojnë një qasje të integruar të sistemit shëndetësor dhe duhet të jenë konsiderohet si prioritet i shëndetit publik.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident