Suella Braverman e cilëson ‘bekim’ deportimin e emigrantëve në Ruanda! Mediat britanike: Në verë planifikon të dërgojë avionin e parë

Suella Braverman e cilëson ‘bekim’ deportimin e emigrantëve në Ruanda! Mediat britanike: Në verë planifikon të dërgojë avionin e parë

Suella Braverman

Ministrja britanike, Suella Braverman e cilëson ‘bekim’ depërtimin për në Ruanda të emigrantëve që hyjnë ilegalisht në Birtaninë e Madhe. Nga vizita e saj në kryeqyteti i Ruandës, Kigali tha se kanë zhvilluar diskutime me Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) rreth urdhrit që ndaloi fluturimet e emigrantëve për në vendin afrikan. 

Braverman kërkon që GJEDNJ të marrë parasysh se Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar vendosi se skema e Ruandës ishte e ligjshme.

"Qeveria e ka pasur të qartë se procesi i Strasburgut që çoi në ndalimin e minutës së fundit të fluturimit për në Ruanda me një urdhër të Rregullit 39 vitin e kaluar ishte thellësisht i gabuar. Kjo është arsyeja pse ne kemi marrë masa në projektligjin tonë që do të adresojnë se si Britania e Madhe synon të pajtohet me urdhra të tillë në të ardhmen. Por unë jam inkurajuar nga diskutimet konstruktive të fundit të qeverisë me Strasburgun, duke përfshirë reformat e mundshme të procedurave të Rregullës 39, e cila është padyshim diçka që ne do të donim të shihnim", tha Braverman.

Suella Braverman ishte në një vizitë në Kigali, Ruandë, për të mbikëqyrur ndërtesat e reja që mund të strehojnë emigrantë. Asnjë emigrant nuk është deportuar në Ruandë që kur marrëveshja u nënshkrua prillin e kaluar nga paraardhësi i Braverman, Priti Patel. Sipas mediave britanike, Braverman po planifikon që në verë të jetë fluturimi i parë me emigrantë nga Britania për në Ruanda.

Kujtojmë se fluturimi i parë i planifikuar për në Ruanda u ndalua në qershor, për shkak të një ndërhyrjeje nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ). Gjykata e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut ka paralajmëruar se projektligji, nëse miratohet, do të ishte një ‘shkelje e qartë’ e Konventës për Refugjatët. Braverman po kujdeset që të largojë emigrantët nga Britania, ku ka pasur një numër të madh pasi mbërrijnë përmes gomoneve nga kanali i La Manshit. 

/a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Spahiu: Policia shumë e varfër dhe qeveria as nuk investon, as nuk e ka prioritet

Spahiu: Policia shumë e varfër dhe qeveria as nuk investon, as nuk e ka prioritet