Suella Braverman u kërkon falje shqiptarëve? Lea Ypi: Ka ftuar një delegacion nga Shqipëria për çaj mali në Home Office

Suella Braverman u kërkon falje shqiptarëve? Lea Ypi: Ka ftuar një delegacion nga Shqipëria për çaj mali në Home Office

Sekretarja e Brendshme Britanike Suella Braverman

Gjuha raciste e Sekretares së Brendshme Britanike Suella Braverman ndaj shqiptarëve, të cilët i cilësoi si kriminelë, ka nxitur mjaft reagime, ndërsa është kërkuar që zyrtarja e lartë britanike të kërkojë një ndjesë publike ndaj shqiptarëve.

Në një shkrim në rrjetet sociale shkrimtarja dhe filozofia shqiptare në Britaninë e Madhe, Lea Ypi, Braverman, thotë se ka marrë një telefonatë nga Braverman, për të cilën thotë se i vjen keq për atë që ka thënë.

“Sapo mora një telefonatë nga Suella Braverman, e cila mesa duket po telefonon disa anëtarë të diasporës shqiptare për t’iu thënë se i vjen keq për vërejtjet e saj dhe gjithçka ka thënë. Ajo ka ftuar një delegacion për të pirë çaj mali në Home Office”- ka shkruar Ypi në Twitter.

Nuk ka asnjë reagim nga institucionet zyrtare, ndërsa duket sikur shkrimtarja mund të jetë duke e bërë edhe ironi, apo ndonjë shaka me rastin e 1 prillit.

Postimi i Lea Ypit

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Poeti: 04/04/2023 01:25

  Lea eshte duke ju servilos Braverman-it me gjoja ironi por qe ne fakt eshte nje tentative qurravitje alla shqiptare. Pinjollja e ish persekutuar por simpatizante e Rames duket se nuk heq dore nga prapaskenat dhe djallezite e mesuara nga babai...

  Përgjigju
 • XXX: 03/04/2023 03:31

  Eshte gënjeshtër per 1 prill.

  Përgjigju
 • Horri: 02/04/2023 22:08

  Ik mi gabele,cop arrixhiu tqr kur ka ngele Uk ne dore te bythezinjeve

  Përgjigju
 • Königin Teuta: 02/04/2023 21:45

  Sa te bukur e ka bo zoti. Jo si po magjistare.Jevgjit te marin ne qafe. E njef M.Shehun ish k/minister kjo ?

  Përgjigju
 • Iris: 02/04/2023 02:30

  Nese eshte shaka per 1 Prillin,apo ironi per veprimet e sek.te brend.britanike, nga ana znj.Ypi,mendoj se postimi eshte me shije te keqe dhe e nje niveli te ulet;nese eshte e vertete,atehere duhet vleresuar.

  Përgjigju
  • Poeti: 04/04/2023 01:27

   Ska shanc te jete i vertete. Ajo nuk kerkoi ndjese as kur erdhi delegacion zyrtar, perkundrazi e ka shtuar dozen ndaj shqiptareve dhe ndaj komuniteteve te tjera(tashme ndaj britaniko-pakistanezeve). Keshtu qe "shakaja" lepirese e Ypit eshte pa boje...

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident