Suksesi në Lojërat Mesdhetare ‘Oran 2022’, Veliaj: Krenar që kthehemi me 4 medalje të Sport Klub Tiranës

Suksesi në Lojërat Mesdhetare ‘Oran 2022’, Veliaj: Krenar që kthehemi me 4 medalje të Sport Klub Tiranës

Nga Orani i Algjerisë, ku po zhvillohen Lojërat Mesdhetare, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, tha se ndihet krenar për performancën e sportistëve shqiptarë, të cilët i dhanë 4 medalje Shqipërisë. Kryebashkiaku ndoqi dje nga afër garën e peshëngritësit Erkand Qerimaj, i cili mori medaljen e argjendtë, por ndërkaq shtoi se këto lojra ishin një sukses për Sport Klubin Tirana.

“Për fatin tonë, të 4 medalistët shqiptarë janë sportistë të Sport Klub Tirana. Ndaj, jam shumë krenar për gjithë përformancën e ekipit. Fakti që sot kthehemi në Tiranë me 4 medalje - dy në mundje, një në peshëngritje dhe Luiza në atletikë - më inkurajon mua si kryetar bashkie, që Sport Klubin Tirana të vazhdojmë ta forcojmë”, u shpreh Veliaj.

Kryebashkiaku shtoi se nëse vazhdohet me këtë ritëm, jo vetëm medaljet do të vijnë, por kështu inkurajojmë edhe masivizimin e sportit.

“Kjo është arsyeja pse jemi duke folur për kthimin e traditës së klasave sportive, të cilat janë fidanishtja që na ndihmon të spikatim talentet, që pastaj sjellin medaljet për Shqipërinë. Unë si drejtues i skuadrës së Tiranës ndihem super krenar që të 4 medaljet erdhën nga skuadra jonë. Për sa kohë kemi ngritur këtë nivel, është ndoshta momenti t’i ftojmë bashkitë e tjera, që brenda mundësive të investojnë tek sporti, si diçka që jo vetëm rrit reputacionin e atij qyteti, por reputacionin e të gjithë vendit”, vijoi kreu i Bashkisë.

Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar të Shqipërisë, Fidel Ylli tha se të gjitha bashkitë e Shqipërisë duhet të marrin shembull nga Bashkia e Tiranës që ka ngritur nivelin e sportit.

“Të marrin shembull nga bashkia juaj, që e keni ngritur nivelin, jo vetëm se keni sportistët më të mirë, por që investoni miliona dollarë për lëvizjen olimpike në shkolla, për ekipet sportive jo vetëm të volejbollit, basketbollit, por të gjithë sportistët elitarë, paguhen trajnerët e tyre, prandaj ne kemi këtë cilësi. Falënderoj kryetarin e Bashkisë së Tiranës që edhe në këto lojëra i është gjendur pranë sportistëve tanë si në Tokyo, por edhe këtu në Oran”, përfundoi Ylli.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • iliriian: 04/07/2022 11:48

  luiza atlete e shkelqyer qe gjithmon na ka dhane sadisfaksion ,e padiskutueshme ne medaljet e arit edhe ketu ne Oran

  Përgjigju
 • Illy kafe: 03/07/2022 20:07

  Bravo e urime atletes sone Luiza Gega qe me te vertet n’a nderon me mdalje e rekorde kombetare

  Përgjigju
 • Tony: 03/07/2022 19:01

  E paska bere dhe nje xhiro ne Oran te Algjerise Lali. Po biletat dhe hotelet kush ja paguan ketij apo ata qe pa punuar nje dite me bordero ndertojne kulla ne vleren e 10 milion eurove???

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik