Sulm me armë në një klub nate homoseksualësh në Oslo, 2 të vdekur dhe 14 të plagosur! Anulohet parada LGBTQI+

Sulm me armë në një klub nate homoseksualësh në Oslo, 2 të vdekur dhe 14 të plagosur! Anulohet parada LGBTQI+

Policia në lokalin ku ndodhi sulmi

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Mësohet se një person, ka mbërritur nga ambiente e loklait dhe ka nxjerrë nga një çantë armën me të cilën ka qëlluar. Për pasojë, një paradë e LGBTQI+ e planifikuar për këtë të shtunë në Oslo është anuluar.

Dëshmitarët thanë se autori i ngjarjes i kishte të qarta synimet e tij dhe tregojnë se shumë persona u plagosën rëndë.

“Ai dukej shumë i vendosur se ku do të qëllonte. Kur kuptova se ishte serioze, vrapova. Ishte një burrë i gjakosur i shtrirë në tokë”, tha një grua që pa incidentin.

“Kishte shumë të plagosur në tokë që kishin lëndime në kokë”, tha një tjetër dëshmitar.

Dëshmitarët thanë se autori i ngjarjes i kishte të qarta synimet e tij dhe tregojnë se shumë persona u plagosën rëndë. Policia ka qenë në patrullim pikërisht në atë zonë dhe autori i dyshuar i ngjarjes është arrestuar brenda 5 minutave. Ende nuk dihet arsyeja e këtij sulmi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:13
Scholz shprehet pas sulmit kundër klubit LGBTQ në Oslo: Lufta kundër terrorit na bashkon

1656188052_we23.JPG

Sulmi kundër një klubi të komunitetit LGBTQ në Oslo natën e së shtunës, ku humbën jetën dy persona dhe të paktën 21 të tjerë u plagosën, 10 prej tyre rëndë ka tronditur opinionin jo vetëm në Norvegji. Shoqata e komunitetit të homoseksualëve dhe lezbikeve, LSVD në Gjermani i ka quajtur plumbat e një islamisti në një klub të preferuar në Oslo si atentat kundër komunitetit queer në një shoqëri liberale. "Ky sulm është një krim i urrejtjes, në mes të një hapësire të sigurtë për njerëzit queer", ka deklaruar kreu i shoqatës, Henny Engels në një njoftim për shtyp. Mendimet tona janë tek viktimat, të plagosurit dhe të afërmit e tyre.

Edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz është shprehur i tronditur. Sulmi kundër komunitetit queer e trondit atë thellë, shkroi Scholz në twitter. Mendimet e tij janë me të afërmit e familjarët. Scholz u uron të plagosurve shërim të shpejtë. "Populli norvegjez mund të jetë i sigurtë për solidaritetin tonë. Lufta kundër terrorit na bashkon."

Shërbimi informativ norvegjez, PST e kategorizoi sulmin kundër komunitetit LGBT në Oslo si sulm terrorist islamist. Atentatori që policia e arrestoi dyshohet se është një norvegjez me rrënjë iraniane. Klubi "London" në Oslo është një pikëtakimi e preferuar për komunitetin queer./DW

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • res: 25/06/2022 11:35

    pse kaq pak? skishte nai bomb ai ti fshinte te gjithe

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat