Sulm ndaj një shqiptari të Kosovës në Leposaviç, i hoqën targat e makinës

Sulm ndaj një shqiptari të Kosovës në Leposaviç, i hoqën targat e makinës

1672389940_ooo600x360.jpg

Vetëm një ditë pas heqjes së barrikadave në veri të Kosovës kanë nisur tensionet në vend. Një burrë, i cili jeton në Leposaviç ka raportuar në polici se është sulmuar fizikisht nga dy persona. Ai thotë se personat që e sulmuan ishin të maskuar. Ata i kanë hequr gjithashtu edhe targat e makinës. Rasti po hetohet, por situata mund të ketë ndodhur për shkak të tensioneve që ekziston midis dy popujve, paçka se barrikadat janë larguar, por dy prej pikave kufitare qëndrojnë ende të mbyllura , në Bërnjak dhe Jarinjë.

“Leposaviq 28.12.2022 – 00:00. Ankuesi mashkull kosovar ka informuar se është sulmuar fizikisht nga dy të dyshuar të maskuar, ku të njëjtit i kanë hequr edhe targat e veturës së tij. Rasti është duke u hetuar”, thuhet në raport.

Një ditë më parë u larguan barrikadat e vendosura në veri të Kosovës që bllokuan rrugët për 20 ditë. Barrikadat janë larguar në fshatin Rudarë, i cili gjendet në komunën e Zveçanit, në komunën e Leposaviçit dhe të Zubin Potokut. Barrikadat në veri të Kosovës u hoqën pasi Dejan Pantiç iu zëvendësua masa e paraburgimit me arrest shtëpiak. Tensionet në veri të Kosovës nisën pikërisht nga i njëjti emër, pasi Policia e Kosovës e arrestoi pasi dyshohet se ka kryer sulm ndaj zyrtarëve kosovarë. Pas arrestimit të tij, në shenjë revolte më 10 dhjetor, u vunë barrikadat nga serbët.


Lajmi kryesor:

Barrikadat në veri të Kosovës u hoqën një ditë më parë, hapen edhe 2 pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!