Sulmet kibernetike nga Irani, Rama në Izrael! Kryeministri izraelit: Rrisim sigurinë kibernetike

Sulmet kibernetike të Iranit në vendin tonë, çuan sot kryeministrin Edi Rama në Izrael. Vizitën e tij, kreu i qeverisë e nisi me homologun e Izraelit, Lapid. Teksa ndau disa foto nga takimi, Rama shkruajti se me kryeministrin, Yair Lapid u takua për për forcimin e bashkëpunimit dypalësh në fushën e sigurisë kibernetike e të mbrojtjes, të ekonomisë dhe të turizmit.’

Sipas mediave izraelite, Kryeministri Lapid u zotua t’i ofrojë ndihmë vendit ballkanik kundër kërcënimeve kibernetike iraniane, pak pasi Tirana ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Teheranin.

“Irani është një kërcënim i përbashkët për Izraelin dhe Shqipërinë. Ne e pamë këtë në sulmet kibernetike iraniane kundër Shqipërisë së fundmi. Izraeli do të ndihmojë sa më shumë që të jetë e mundur në përpjekjet kundër Iranit; Ne e shohim këtë si një interes kombëtar dhe një detyrë historike”, mësohet të ketë thënë Lapid.

Ai e quajti Shqipërinë “një mik të vërtetë të Izraelit për dekada”, ndërsa përmendi “vendin e veçantë” që vendi ka në historinë hebraike për shkak të përpjekjeve të popullit shqiptar për të shpëtuar jetë hebreje gjatë Holokaustit.

Në këtë vizitë, kryeministri shqiptar shoqërohet nga minister Ibrahimaj e Muzhaqi ndërsa takime do të zhvillojë edhe me presidentin Isaac Herzog dhe liderin e opozitës Benjamin Netanyahu. Kjo vizitë e Ramës në Izrael vjen pas sulmeve kibernetike që qeveria e Iranit ndërmori ndaj Shqipërisë. Sulmi i parë kibernetik ndodhi në mes të muajit korrik të këtij viti, ku u sulmuan portalet shtetërore të shërbimeve online, të cilat nuk funksionuan për 4 ditë. Si rezultat i hetimeve që u bë nga ekspertët shqiptar, por edhe nga vendet aleate, u dol në përfundimin se ishte Irani që financoi sulmin. 

Më 10 shtator, hakerat iranianë sulmuan sistemin TIMS. Irani nuk e fshehu se kishte gisht në këtë sulm pasi në kompjuterët e policëve në pikat e kalimit kufitar shfaqej mesazhi: "Shqipëria ende po paguan për aktet terroriste të kultit MEK në Durrës dhe kjo lojë do të vazhdojë". Pasi u konfirmua se sulmi ishte ndërmarrë nga qeveria iraniane, Shqipëria prishi marrëdhëniet diplomatike me Iranin. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:25
Zbardhet takimi i dy kryeministrave: Shqipëria dhe Izraeli do të bashkëpunojnë për kërcënimet kibernetike iraniane

1666553368_3114519366614375953519052280794859362907954n.jpg

Udhëheqësit e Izraelit dhe Shqipërisë ranë dakord të punojnë së bashku për të luftuar kërcënimet kibernetike iraniane, sipas një deklarate nga Zyra e Kryeministrit të Izraelit.

Kështu raporton media e Izraelit, sipas së cilës, Kryeministri Lapid u zotua t’i ofrojë ndihmë vendit ballkanik kundër kërcënimeve kibernetike iraniane, pak pasi Tirana ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Teheranin, si reagim ndaj një sërë sulmesh kibernetike që i atribuohen Republikës Islamike.

 “Irani është një kërcënim i përbashkët për Izraelin dhe Shqipërinë. Ne e pamë këtë në sulmet kibernetike iraniane kundër Shqipërisë së fundmi. Izraeli do të ndihmojë sa më shumë që të jetë e mundur në përpjekjet kundër Iranit; Ne e shohim këtë si një interes kombëtar dhe një detyrë historike.” Lapid tha në fillim të takimit të tyre.

Kryeministri i Izraelit e quajti Shqipërinë “një mik të vërtetë të Izraelit për dekada”, ndërsa përmendi “vendin e veçantë” që vendi ka në historinë hebraike për shkak të përpjekjeve të popullit shqiptar për të shpëtuar jetë hebreje gjatë Holokaustit.

Të dy krerët ranë dakord gjithashtu të përmirësojnë marrëdhëniet dypalëshe, përfshirë në fushat e turizmit dhe tregtisë.

Ora 16:42
Rama takon kryeministrin e Izraelit, në fokus të bisedimeve bashkëpunimi dypalësh në sigurinë kibernetike

Kryeministri Edi Rama ka publikua disa foto ku duket me kryeministrin e Izrealit Yair Lapid. Rama shkruan se në qendër të bisedimeve është siguria kibernetike e mbrojtjes, ekonomisë dhe turizmit.

‘Me kryeministrin, Yair Lapid, për forcimin e bashkëpunimit dypalësh në fushën e sigurisë kibernetike e të mbrojtjes, të ekonomisë dhe të turizmit.’- shkroi Rama përbri fotove.

 

Ora 12:04
Rama mbërrin në Izrael, takohet me përfaqësuesit e qeverisë izraelite

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Izrael, ku do të zhvillojë një takim me kryeministrin Yair Lapid. Rama ka ndarë foto teksa ka zbritur nga avioni dhe po takon përfaqësuesit e qeverisë izraelite.

"Për vizitën zyrtare në Izrael me ftesë të kryeministrit, Yair Lapid", shkruan Rama. 

SI.E./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Klea: 23/10/2022 18:45

  Shtetet e tjera nuk ka shanc qe te na cenojne perseri bravoo

  Përgjigju
 • Andi: 23/10/2022 18:45

  Masat e duhura te marra nga ju zoti rama

  Përgjigju
 • Ira: 23/10/2022 18:44

  Vetem keshtu do te zhvillohet vendi yn dhe cdo sektor do te mari rendesin e duhur

  Përgjigju
 • Goni: 23/10/2022 18:43

  Shpresoj te kemi lajme pozitive nga keto takime

  Përgjigju
 • Klea: 23/10/2022 18:42

  Sa mir qe kemi te tilla mardhenie me vendet e tjera

  Përgjigju
 • Miri: 23/10/2022 17:31

  Keto marredhenie te mira qe kemi krijuar me shtetet fqinje do na ndihmojne shume ne zhvillimin e vendit

  Përgjigju
 • Marjus: 23/10/2022 17:31

  Takimet e duhura ne kohen e duhur per zhvillimin e cdo sektori ne vend

  Përgjigju
 • Sinani: 23/10/2022 17:16

  Nuk kuptoj arsyen pse na sulmuan ne por do zbulohet

  Përgjigju
 • Arjani: 23/10/2022 17:16

  Shpresoj qe ketyre sulmeve ti vije fundit

  Përgjigju
 • Marisa: 23/10/2022 16:25

  Sa me shume gjera pozitive presim nga ky takim

  Përgjigju
 • Jeri: 23/10/2022 16:24

  Me vjen mire qe kemi kaq shume mbeshtetje

  Përgjigju
 • Ornela: 23/10/2022 16:11

  Gjithmone po e zhvillon vendin me ane te ketyre takimeve

  Përgjigju
 • Ina: 23/10/2022 16:10

  Uroj qe te shkoje sa me mire ky takim

  Përgjigju
 • Boba: 23/10/2022 15:55

  Me meken fare kto komentet e patronazhistave... o njisha e dim qe punen tuaj po beni po boll se e bet bajat fare

  Përgjigju
 • Gersi: 23/10/2022 15:54

  Si gjithmone ne perpjekje per ti sjelle qytetareve lehtesira, si ne kete rast duke folur per sulmet kibernetike qe na jane bere

  Përgjigju
 • Arjeta: 23/10/2022 15:53

  Nese duam qe vendi yne te ece perpara duhet te mbajme marredhenie te tilla me nderkombetaret, pasi do na ndihmojne ne zhvillimin e shume sektoreve te ekonomise

  Përgjigju
 • jani: 23/10/2022 15:13

  keto jane frytet e marredhenieve t mira qe kryeministri krijon dhe merr ftesa nga te gjithe ...urime pa fund dhe suksese

  Përgjigju
 • gezim: 23/10/2022 15:12

  keto sulme duhen ndaluar sa me pare per shkak se jane nje rrezik per vendin tone

  Përgjigju
 • Denis ff: 23/10/2022 14:10

  Respekte kampion te urojme me te mirat ne takimin e sotem

  Përgjigju
 • Andi: 23/10/2022 13:52

  Marredheniet e mira me izraelin do japin fryte pozitive

  Përgjigju
 • Eno: 23/10/2022 13:50

  Shpresojm te jet nje takim me lajme sa me pozitive per te dy vendet tona

  Përgjigju
 • Ani: 23/10/2022 13:49

  Ju uroj suksese zoti rama ne kete takim te sotem

  Përgjigju
 • tosi: 23/10/2022 13:38

  bravo as e pa besueshme si mund te ecim kaq shume perpara ne

  Përgjigju
 • goni: 23/10/2022 13:37

  Ata duhet te na japin naj zgjidhje se jane shume lart me teknologjine ata

  Përgjigju
 • titi: 23/10/2022 13:36

  as nuk na kishte shkuar nodjeher ne mendje qe do te kishim nje mardhenje kaq te mire dhe me izraelin bravo rames

  Përgjigju
 • Joni: 23/10/2022 13:34

  Do jete nje takim me lajme pozitive

  Përgjigju
 • Sergi: 23/10/2022 13:34

  Krenare kur ju shikojme per keto marrdhenie te mira qe mbani me shtetet e tjera

  Përgjigju
 • Beni: 23/10/2022 13:34

  Te pakten e dime qe ju na nxirrni faqebardhe kudo qe shkoni

  Përgjigju
 • Gazi: 23/10/2022 13:33

  Te na vini me lajme sa me te mira per vendin tone

  Përgjigju
 • Enri: 23/10/2022 13:33

  Kete sulm qe na erdhi e perballuam mjaft mire dhe kjo e gjitha fal jush

  Përgjigju
 • Eni: 23/10/2022 13:08

  Sulmet kibernetike qe patem qen me te vertet goditje per ne por zoti rama ja doli qe ta perballonte dhe kte kriz duke ju kthyer normalitetit

  Përgjigju
 • Klea: 23/10/2022 13:07

  Shpresojm qe sot cdo gje te shkoj mir ne izrael dhe te na vini me lajme te mira

  Përgjigju
 • Toni: 23/10/2022 13:06

  Shpresojme te kemi lajme pozitive nga ky takim

  Përgjigju
 • Luan: 23/10/2022 12:50

  Izrealitet jane 99 per kompjutera, me dasht i futen edhe amerikes e hakojne, po shpresoj te marrin ndihme ne perballimin e sulmeve te tjera kibernetike

  Përgjigju
 • Alban: 23/10/2022 12:48

  Mardheniet e mira diplomatike jane ato qe e ndihmojne nje shtet te ece perpara ne arenen nderkombetare.

  Përgjigju
 • Delinquenti: 23/10/2022 11:23

  Thuj atij mikut izrealit nji kontrat me ulje per "pegaso"dhe je ne rregul plako dhe per nja dy mandate te tjera .....

  Përgjigju
 • Mbesa e Besnik Bekteshit: 23/10/2022 10:26

  Interesante. Rama ka shume kohe qe ben udhetime jashte vendit per cdo jave. Mbase i kane rekomanduar mjeket qe udhetimet me avion i bejne mire per shendetin mendor.

  Përgjigju
  • Askushi: 23/10/2022 12:05

   Ne fakt ke të drejtë se anetaret e byrosë politike benin pak dalje jashtë. Prandaj kishin probleme të thella mendore. Te paskan infektuar edhe ty moj xhan.

  • Ramsi: 23/10/2022 11:36

   Ku qe u mburrte te fevziu duke thene jam i vetmi kryeminister qe leviz me avione te linjave dhe ne klas economy.

  • edmond( koder rreshen): 23/10/2022 11:21

   Po cfar te baje dhe ky i shkreti ! Nuk e shikon qe po largohen te gjith...apo ketij si lejohet,se ska ba akoma dorzimet ?

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

‘Aktivitete shtetërore për qëllime elektorale’, KQZ u ndalon socialistëve zhvillimin e 5 aktivitete politike! Flamur Golemi 'më i ndëshkuari'

‘Aktivitete shtetërore për qëllime elektorale’, KQZ u ndalon socialistëve zhvillimin e 5 aktivitete politike! Flamur Golemi 'më i ndëshkuari'