Tahiri-Orlando: Terrorizmi dhe
emigracioni, sfidë e përbashkët

Tahiri-Orlando: Terrorizmi dhe<br />emigracioni, sfidë e përbashkët
Ministri italian i Drejtësisë Andera Orlando i cili do të zhvillojë një sërë takimesh me përfaqësues të qeverisë shqiptare, është takuar fillimisht me ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Sfidat e përbashkëta të dy vendeve fqinje, veçanërisht bashkëpunimi në luftën kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit, ishin fokusi kryesor i takimit, u shpreh Tahiri gjatë konferencës së përbashkët me Orlandon.

tahiri me ministrin italian

“Kemi një bashkëpunim intensiv me autoritetet italiane, veçanërisht kundër krimit të organizuar dhe terrorizmit, por edhe në sfidat që kanë prekur rajonin dhe Bashkimin Europian. Sfidat në kuader të krimit të organizuar dhe terrorizmit janë sfidat që nuk njohin kufij. Përpjekja jonë e pëerbashkët duhet të jetë intensive,” tha ministri Tahiri.

Nga ana tjetër ministri i drejtësisë italiane, tha se sfidat më emergjente aktuale janë ajo e emigracionit klandestin dhe terrorizmit.

“Ajo çka ndodh në njërin prej brigjeve të Adriatikut, pasohet në bregun tjetër. Ne kemi një histori positive në luftën ndaj krimit të organizuar, të cilën duhet ta përdorim për dy emergjenca. Njëra që është ajo klandestin. Njëra që parashikohet që mund të zhvillohet më tej është fenomeni i terrorizmit me karakter xhihadist. Të veprojmë sëbashku sikur të ishim një trup i vetëm. Sepse armiqtë janë të përbashkët , edhe aftësitë tona të ndërveprimit duhet të jenë të përbashkëta," u shpreh Orlando i cili foli edhe për një plan veprimi.

“Plani i veprimit konsiston në 3 pika: shkëmbimin e informacioneve, përgatitjen e operatorëve të gjyqësorit dhe policisë dhe reagimi i përbashkët”, tha ai. Sipas ministrit italian, ekzekutimi i dënimit me burg është element shumë i rëndësishëm në parandalimin e fenomenit të radikalizmit, që po përhapet siç tha ai në Itali e Shqipëri.

tahiri orlando

tahiri orlando

Vetëm një ditë më parë, ministri Orlando u përball me një kërcënim terrorist nga ISIS.

Redaksia online
(u.s/shqiptarja.com)
 

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Frrok Çupi: Meqë ra fjala për lirinë e fjalës, nuk e dua vëlla, as që dua të flas!

Frrok Çupi: Meqë ra fjala për lirinë e fjalës, nuk e dua vëlla, as që dua të flas!