Takimi i Rusisë me Turqinë, Putin dhe Erdogan bien dakord për pagesat e pjesshme të gazit në rubla

Takimi i Rusisë me Turqinë, Putin dhe Erdogan bien dakord për pagesat e pjesshme të gazit në rubla

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kanë rënë dakord të kalojnë një pjesë të pagesave për gazin rus në monedhën rubla, ka raportuar agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar zëvendëskryeministrin rus Alexander Novak. Gjatë një takimi katër-orësh në vendpushimin e Detit të Zi të Soçit, të dy udhëheqësit ranë dakord gjithashtu për të rritur bashkëpunimin në industrinë e transportit, bujqësisë dhe ndërtimit, njoftoi agjencia ruse e lajmeve TASS.

Ata theksuan gjithashtu nevojën për të siguruar zbatimin e marrëveshjeve të drithit të Stambollit, duke përfshirë eksportet e papenguara të grurit rus. Ukraina akuzon Rusinë për sulme pranë centralit bërthamor të Zaporizhzhia Ukraina ka akuzuar forcat ruse për kryerjen e sulmeve pranë një reaktori bërthamor në termocentralin Zaporizhzhia në jug të vendit, i cili ka qenë i pushtuar që në ditët e para të pushtimit.

"Tre goditje u regjistruan në vendin e centralit, pranë njërit prej blloqeve të energjisë ku ndodhet reaktori bërthamor," tha në një deklaratë Energoatom, operatori shtetëror i Ukrainës i termocentraleve bërthamore të vendit.

“Ekziston rreziku i rrjedhjes së hidrogjenit dhe spërkatjes radioaktive. Rreziku nga zjarri është i lartë”, thuhet në njoftim, duke shtuar se fillimisht nuk ka pasur viktima.

Administrata e instaluar nga Rusia e qytetit aty pranë të pushtuar të Enerhodar fajësoi Kievin, duke thënë se zjarri i artilerisë ukrainase kishte prerë linjat në uzinë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Takim Edrogan - Putin sot në Rusi! Bien dakord për pagesat e pjesshme të gazit në rubla


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Zelensky emëron Shevchenkon si këshilltarin e tij të pavarur

Zelensky emëron Shevchenkon si këshilltarin e tij të pavarur