Talebanët përjashtojnë vajzat nga shkollat e mesme afgane

Talebanët përjashtojnë vajzat nga shkollat e mesme afgane

Shkollat ​​e mesme ne Afganistan, janë zakonisht për nxënës të moshës 13 deri në 18 vjeç dhe shumica janë të ndara

Talibanët kanë përjashtuar vajzat nga shkollat ​​e mesme afgane, me vetëm djem dhe mësues meshkuj të lejuar të kthehen në klasa.

Pavarësisht se në qeverinë e tyre të re, zyrtarët talebanë kanë thënë se gratë do të lejohen të studiojnë dhe punojnë në përputhje me interpretimin e grupit të ligjit fetar islam, ata i kanë përjashtuar nga arsimi duke thyer lidhjen e gjinisë femërore me dijen.

Një deklaratë e tillë e përgënjeshtruar ishte pak kohë me parë, ku zëdhënësi afgan u shpreh se do të kishte gra në qeveri, një fjalë e pa dhëne, qeveria e re zyrtare nuk mbajti asnjë grua në kabinet.

Situata, si në deklaratën e parë është e njëjtë, talebanët paraqesin një iluzion të ri për rolin e gruas në shoqëri më pas i përplas realitetin e hidhur në fytyrë.

Në intervistime të ndryshme për mediat e huaja nxënëse me pasione dhe synime të veçanta shprehin frikë nga terrori me qëndrim strikt fetar nga talebanët.  Të shqetësuara për të ardhmen , vajzat afgane vënë në pikëpyetje ekzistencën dhe qëllimin e tyre thjesht riprodhues.

"Unë jam shumë e shqetësuar për të ardhmen time," tha një nxënëse afgane, e cila kishte shpresuar të bëhej avokate.

"Çdo gjë duket shumë e errët. Çdo ditë zgjohem dhe pyes veten pse jam gjallë? A duhet të qëndroj në shtëpi dhe të pres që dikush të trokasë në derë dhe të më kërkojë të martohem? Ky është qëllimi i të qenit grua?"

Babai i saj tha: "Nëna ime ishte analfabete dhe babai im vazhdimisht e ngacmonte dhe e quante të paditur. Nuk do doja që vajza ime të bëhej si mamaja ime."

Për disa të tjerë realiteti shtypës, ka zhdukur ëndrrat

Një nxënëse tjetër 16-vjeçare nga Kabuli, tha se ishte një "ditë e dhimbshme".

"Doja të bëhesha mjeke! Dhe kjo ëndërr është zhdukur. Unë nuk mendoj se ata do të na linin të ktheheshim në shkollë. Edhe nëse hapin përsëri shkollat e mesme, ata nuk duan që gratë të arsimohen."

Që kur talebanët u hoqën nga pushteti në 2001, përparim i madh është bërë në përmirësimin e regjistrimeve të arsimit në Afganistan dhe shkallën e shkrim -leximit - veçanërisht për vajzat dhe gratë.

Numri i vajzave në shkollat ​​fillore u rrit nga pothuajse zero në 2.5 milion, ndërsa shkalla e shkrim -leximit të grave pothuajse u dyfishua në një dekadë në 30%. Megjithatë, shumë nga përfitimet janë arritur në qytete.

"Ky është një prapambetje në edukimin e grave dhe vajzave afgane," tha Nororya Nizhat, një ish zëdhënëse e Ministrisë së Arsimit.

‘Kjo i kujton të gjithëve atë që bënë talebanët në vitet '90. Ne përfunduam me një brez grash analfabete dhe të paarsimuara."

Menjëherë pas marrjes së pushtetit, talebanët thanë se të drejtat e grave në Afganistan do të respektoheshin "brenda kornizës së ligjit islam".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bani: 02/10/2021 12:02

    Kir pashe foton dhe veshjen e mesuesit mu duk sikur ishte Erjon Veliaj....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve