Tatimet: Kush ndryshon me ulje deklaratën e listpagesës, do vihen nën hetim! Masa edhe për ata që anulojnë faturat e shitjes pa u reflektuar në librat e blerjes

Tatimet: Kush ndryshon me ulje deklaratën e listpagesës, do vihen nën hetim! Masa edhe për ata që anulojnë faturat e shitjes pa u reflektuar në librat e blerjes

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve u ka bërë thirrje tatimpaguesve se do të vihen nën hetim nëse bëjnë ndryshime me ulje të deklaratës së pagave në mënyrë që të shmangin pagesën e kontributeve shoqërore.

Ndërkohë, Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve thotë se do të ndiqen penalisht edhe ata tatimpagues që anulojnë faturat e deklaruara të shitjes, pa u reflektuar këto anulime në Librat e Blerjes së klientëve të tyre.

Përmes një njoftimi, Administrata Tatimore njofton se po investigon nëse të përfshirë janë edhe punonjës të strukturave të saj.

“Administrata Tatimore njofton të gjithë Tatimpaguesit se ka konstatuar 2 fenomene me risk të lartë: Tatimpagues, që bëjnë ndryshime me ulje të deklaratës së listëpagesës, me qëllim shmangien e pagesës së kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore për punëmarrësit. Tatimpagues, që anulojnë faturat e deklaruara të shitjes, pa u reflektuar këto anullime në Librat e Blerjes së klientëve të tyre.

“I bëjmë me dije të gjithë tatimpaguesit se këto ndryshime të pajustifikuara të deklaratave, kryesisht ndryshimi i deklaratës së listpagesës, cënojnë drejtpërdrejt jo vetëm Administratën Tatimore, por edhe Pensionin dhe Shërbimet Mjekësore të punëmarrësit dhe në bazë të ligjit konsiderohet vepër penale”, sqaron Administrata Tatimore. Administrata Tatimore thekson gjithashtu se po investigon nëse të përfshirë në këto fenomene janë edhe punonjës të strukturave të saj, ndërsa sjell në vëmendje të tyre dhe të çdo tatimpaguesi që fenomenet e sipërcituara do të trajtojhen sipas ligjit “Për Procedurat Tatimore”, thuhet në njoftim.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Magic: 24/02/2023 11:01

    Po kur prokuroni parate e taksapguesve keni pergjegjesi juve? Kur abuzoni me to ne masen 90% cfare ben prokuroria? Ju duhen leke tani per te dorovitur? Palaco shtet

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

EKSKLUZIVE/ DASH për Report Tv: Gati të punojmë për asociacionin në veri, Kosova të dorëzojë draftin! Të përafrohet me Kushtetutën

EKSKLUZIVE/ DASH për Report Tv: Gati të punojmë për asociacionin në veri, Kosova të dorëzojë draftin! Të përafrohet me Kushtetutën