Tavë me perime dhe krem special nga zonja Albana

Tavë me perime dhe krem

Përbërësit:

 • 4 patate
 • 1 qepë
 • 1 karrotë
 • 1 lulelakër
 • 1 lgj miell
 • 1 e 1/2 gotë qumësht
 • 3 kokrra vezë
 • 150 gr djathë kaçkavall
 • Arrë moskat
 • Vaj për skuqje
 • Kripë, piper i zi, piper i kuq

Përgatitja:

Presim patatet në disqe dhe i kaurdisim. Kaurdisim gjithashtu qepën e grirë hollë dhe karrotën në kubikë. Shtojmë pas 10 minutave miellin, lulelakrën dhe qumështin. Vendosim kapakun dhe e lëmë gjellën të gatuhet për disa minuta duke rregulluar shijen me kripë dhe erëza. Më pas e shtrojmë në një tavë dhe përsipër hedhim vezët e rrahura me pak qumësht. E spërkasim sipërfaqen me djathë kaçkavall të butë të grirë dhe e vendosim në furrë të parangrohur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Laskarina Bubulina dhe arvanitasit/ Auron Tare: Nuk kanë asnjë kontribut në çështjen shqiptare! Llalla: Janë vendas në Greqi, jo ardhacakë

Laskarina Bubulina dhe arvanitasit/ Auron Tare: Nuk kanë asnjë kontribut në çështjen shqiptare! Llalla: Janë vendas në Greqi, jo ardhacakë