Të blesh duke parë videon, risia e Tik-Tok që tremb Amazon

Të blesh duke parë videon, risia e Tik-Tok që tremb Amazon

Tik Tok

Gjatë 3 viteve të fundit, ndër të gjitha aplikacionet e tjera vetëm platforma TikTok tashmë ka tejkaluar një miliard përdorues në botë. Vetëm në Itali ka 20 milionë përdorues aktivë në muaj, pra praktikisht një në tre persona përdor platformën.

Këto janë shifra të dukshme dhe kuptohet sa shqetësuese është për konkurrencën, e cila në fakt është përpjekur në disa raste të kundërshtojë këtë fuqi të tepruar, me Instagram që ka filluar duke vendosur sa më shumë në video dhe YouTube duke krijuar Shorts, që në fakt duket se janë kopja e TikTok. Kjo e fundit është e vetmja platformë që mund të vazhdojë me të.

Google është gjithashtu pjesë e grupit në platformat që kanë ngritur këtë shqetësim (gjithnjë e më shumë të rinj po bëjnë kërkime duke filluar nga TikTok ) dhe së shpejti mund të shtohet Amazon.

Nuk është mister që aplikacioni, i cili i përket shumëkombëshe kineze ByteDance, dëshiron të zgjerojë fushën e tij për të përfshirë blerjet, gjithashtu për të fituar para më mirë masën e përdoruesve që shpenzojnë orë të tëra çdo ditë duke lëvizur video pas video. Atyre u janë bërë teste në vende të ndryshme të botës (në Indonezi, për shembull) dhe mbi të gjitha shtatorin e kaluar u hap seksioni i tregtisë elektronike në Shtetet e Bashkuara, ku përdoruesit e TikTok numërojnë rreth 150 milionë.

Mënyra se si funksionon është e thjeshtë: ju shikoni një video, apo edhe një transmetim të drejtpërdrejtë, në të cilin një person flet për një produkt, ka një lidhje që ju çon në faqen ku mund të merrni më shumë informacion mbi atë produkt dhe mund të blini atë, ju klikoni, e blini, ktheheni në TikTok, raporton La Repubblica.

Në këtë mënyrë, siç raportohet nga Wall Street Journal, TikTok dëshiron të rrisë vlerën e mallrave të shitura në platformë nga 5 miliardë dollarë në vitin 2022 në të paktën 20 miliardë dollarë gjatë një viti (të dhënat i referohen bota e tregut).

Modeli i biznesit është ai që funksionon shumë mirë në Kinë, i ashtuquajturi transmetim i drejtpërdrejtë i tregtisë elektronike, i kryer nga platforma të tilla si Douyin (që është versioni kinez i TikTok), Kuaishou dhe në një farë mënyre edhe WeChat, qëndron dhe rritet pavarësisht ngadalësimi i përgjithshëm i konsumit.

Sipas Goldman Sachs, vlera e mallrave që do të shiten në këtë mënyrë do të rritet në Kinë me 18% në vit gjatë dy viteve të ardhshme , krahasuar me +11% për tregtinë elektronike në përgjithësi dhe do të përfaqësojë një të katërtën e të gjithë blerjeve online në 2025.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Krem mbrojtës apo nxirës? Si të kujdeseni për lëkurën në plazh

Krem mbrojtës apo nxirës? Si të kujdeseni për lëkurën në plazh