Të gatuajmë me zonjën Vjollca/ Role me gjizë e koper dhe Supë me legume

Role me gjizë dhe koper

Përbërësit:

1 pako peta

3 kokrra vezë

½ gotë qumësht

½ gotë vaj

1 lugë kafe pluhur pjekës

Kripë

400 gr gjizë ose djathë

1 tufë koper

1 lugë gjelle susam

Përgatitja:

Në një tas rrahim 1 vezë me pak kripë, shtojmë gjysmë gote vaj, gjysm gote qumësht, 1 lugë kafe pluhur pjekës, i përziejmë mirë dhe këtë përzierje e lëmë mënjëanë për të lyer petët.

Në një tas tjetër rrahim dy vezë, hedhim kripë, gjizën, 2 lugë gjelle vaj dhe koperin të grirë hollë. Me këtë përzierje do të mbushim rolenë.

Hapim një petë dhe e lyejmë komplet sipërfaqen me përzierjen e tasit të parë.  Vendosim petën e dytë mbi të dhe përsëri e lyejmë. Vendosim lugë lugë mbi petën e tretë, e spërkatim lehtë në fillim në petë horizontalisht gjizën për mbushje, rrotullojmë dhe formojmë një role.

Lyejmë tavën me yndyrë dhe vendosim rolenë në tepsi kështu vazhdojmë dhe me roletë e tjera derisa të mbarojmë petët. Lyejmë roletë me vezë vaj dhe qumështin e trazuar, i presim në gjerësi 10 cm. I spërkasim me susam dhe i pjekim në temperaturë 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.

 

 

Supë me legume

Përbërësit: 

1 thelpi hudhër

2 cm xhinxher

1 qepë e kuqe

250 gr fileto pule

Kripë dhe piper i bardhë

2 karrota në feta

½ gotë bizele

1 gotë bishtaja të holla

800 ml lëng pule

¾ filxhan makarona të holla

3 lugë gjelle ketchup

Lëng limoni

3 bishta qepe të njoma

Vaj ulliri

Përgatitja:

Ngrohim vaji dhe kavardisim hudhrën për 1 minutë së bashku me xhinxherin të grirë hollë. Shtojmë qepën të grirë hollë, fileton e pulës në kubikë të vegjël, i kavardisim së bashku duke shtuar kripë dhe piper të bardhë. Shtojmë karrotat të prera hollë në rrathë, i trazojmë së bashku, shtojmë bizelet, bishtajat jeshile, të holla, të prera në gjatësi 2-3 cm. I trazojmë dhe shtojmë lëngun e pulës. Sapo të ziejë lëngu i pulës shtojmë makaronat dhe i lëmë të ziejnë për 10 minuta. Pasi te kenë zierë makaronat, rregullojmë shijen e supës duke shtuar ketchup, lëng limoni dhe në fund 3-4 qepë të njoma, por kryesisht vetëm bishtat, i presim hollë dhe i shtojmë në supë. Gjithçka gati për t'u servirur.

 

 

D.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

PD denoncon: Qeveria gënjen për borxhin publik, rezultat katastrofik për ekonominë e vendit