Televizionet ruse po çirren për protestat e Bashës në Tiranë

Televizionet ruse po çirren për protestat e Bashës në Tiranë

Shkëmbimi i kufijve si politikë në Prishtinë dhe dorëzimi i mandateve të deputetit nga opozita, si politikë në Tiranë, ka qenë skemë për destabilizimin Shqipëri-Kosovë. Vetëm bufi nuk e kupton këtë.

Në Kosovë, Thaçi u tërhoq nga presioni i madh i opinionit publik shqiptar, kurse në Shqipëri, lëvizja Berisha po sfumohet, dhe shpejt do të mbetet e pafuqishme. Marrja e Mitrovicës nga Serbia dhe Rusia, dhe radikalizimi i jetës politike në Shqipëri, mendohej se do ta zhbënte si histori çështjen shqiptare duke sjellë në një krah, shqiptarë masivisht të shpërngulur, dhe, në krahun tjetër, shqiptarë të nënshtruar nga sllavët.

Nuk kishte fare gjasë që të fitonte kjo si skemë, por, semos ka bërë ndonjëherë skema të mençura politika ruse! Tani serborusëve duket se i ka vdekur çdo shpresë kundër Shqipërisë, se televizionet ruse po çirren për protestat e opozitës në Tiranë. Kurse brenda vendit, opozitën e ekstremizuar në marrëzi, nuk po e përkrahin shqiptarët.

Po politika e drejtimit të shtetit, si do të ecë?

Në Tiranë Edi Rama tani rrezikohet, sepse deri tani, në krahasim me Berishën, ai është mbajtur edhe ndërkombëtarisht si e keqja më e vogël. Tani që Berisha u vetëvar me të gjithë taborin e tij, Rama mbetet të jetë dhe është e keqja më e madhe. Domthënë që nuk ka më të ardhme. Por dje, aty, mbrapa kryeministrisë, disa romë ia kishin marrë këngës së tyre të famshme :

Vare veten me litare, o Dinó;

Ububu ç'i bërë vetes o!

Ta ketë dëgjuar vallë edhe Rama e Saliu këtë këngë?

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hasan Pordha: 08/03/2019 01:11

  Sa te jete Amerika o Zheleznov do te dridheh si qeni nga frika

  Përgjigju
 • Zheleznovi: 07/03/2019 19:54

  Me kto nendetese qe kam do ti shtie drithmen tere Europes dhe Amerikes

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria