Temperaturë, rrufë e dhimbje fyti? Nuk është COVID! Mjekja në Report Tv: Të rinjtë po preken nga viroza

Në vend po qarkullon një virozë që shkakton temperaturë të lartë deri në 40 gradë, por që mjekët e familjes qetësojnë duke thënë se nuk ka të bëjë me Covid.

'Po qarkullon një virozë në fakt që e shohim në vizitat akute me një temperaturë të lartë që shkon deri në 39-40 gradë celcius që i bën njerëzit me shumë panik për një gjendje covidi por në fakt është një virozë dhe gjithashtu shoqërohet me djersitje profuze por ne fund te tre-katër ditëve ndodh që të kalojë dhe në formë të bronkitit viral shumë shpesh. Nuk mund të përjashtojmë dhe raste e COVID. Kanë shkuar mirë në raste e vaksinuara dhe kanë shkuar pak jo më mirë në rastet e pavaksinuara.'- u shpreh mjekja.

Gjatë dy javëve të fundit janë paraqitur me temperaturë të lartëmë së shumti moshat e reja nga 18-30 vjeç.

'Paraqiten qoftë edhe me kollë, qoftë edhe me acarim të fytit, paraqiten me shenjat e bllokimit të hundëve, pra një gjendje rrufe.'- tha mjekja.

Nga ana tjetër procesi i vaksnimit pranë qendrave shëndetësore ka vijuar me interes të lartë nga moshat e reja, të cilët pas aplikimit me dy apo tre doza pajisen me certifikatën e vaksinimit.

Mjekja shpjegon edhe se si veprohet në ato rastekur qytetari nuk është i regjistruar ne e-Albania.

'Nëse nuk ka e-albania ne e referojmë pacientin për tu regjistruar pranë gjendjes civile përkatëse, në Kombinatë është njësia nr.6 dhe aty është dhe ADISA që ofron asistencën e vet dhe i regjistron këta pacientë dhe nuk përbën asnjë problem.'- tha mjekja.

Në këtë periudhë festash fundviti bluzat e bardha apelojnë që të shmangen ambientet me shumë persona dhe të mbahet maska.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Lista me dhjetë emrat! Favoritët për të fituar 'Topin e Artë'

Lista me dhjetë emrat! Favoritët për të fituar 'Topin e Artë'