Tërmeti 5.7 ballë në Bosnje Hercegovinë, humb jetën një 28-vjeçare, të paktën 2 të plagosur! Qindra qytetarë braktisin shtëpitë! Dëme të shumta materiale

Një person ka humbur jetën dhe të paktën dy të tjerë kanë mbetur të plagosur në Bosnje Hercegovinë, si pasojë e tërmetit të fortë prej 5.7 ballë që goditi mbrëmjen e djeshme.

Mediat kroate raportojnë se viktimë ka mbetur një 28-vjeçare, Elmira Sefo, ndërsa të plagosur mbetën prindërit e saj, pasi një gurë i madh i shkëputur nga një shkëmb prej tërmetit, goditi banesën e tyre. E reja mori plagë të rënda, ndërsa ndërroi jetë në spital.

Qytetarët në Bosnje Hercegovinë raportojnë se lëkundja ishte shumë e fortë, ndërsa një grua, 65-vjeçe ka treguar se ishte tërmeti më i fortë që ka përjetuar ndonjëherë.

Dëmet materiale të shkaktuara janë të shumta, teka autoritete kanë dalë në terren dhe kanë nisur inspektimet. Qindra njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre, prej frikës nga paslëkundjet.

Tërmeti u ndje shumë edhe në vendin tonë, ndërsa po ashtu edhe në Kosovë, Mal të Zi, Maqedoni e Veriut, Serbi, Itali, Slloveni dhe Kroaci.

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

PS paralajmëron ndryshime në shtator: Absurde si një sekretar partie i shpallur non grata përdhos institucionin e Kuvendit

PS paralajmëron ndryshime në shtator: Absurde si një sekretar partie i shpallur non grata përdhos institucionin e Kuvendit